Kurt Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kurt Hastalığı Nedir?

Kurt hastalığı dünya üzerinde en sık görülen ve 750 milyona yakın insanı yakından ilgilendiren hastalıklar arasında yer almaktadır. Parazit olarak da bilinen ve vücudun belli bölgelerinde büyüyerek ilerleyen kurt hastalığı, bazı durumlarda ölümcül olabilmektedir. Pek çok tür paraziti içeriyor olmasına rağmen en sık görülen iki türü kancalı kurt(Nematodlar Ankilostoma duodenale) ve kıl kurdu (bağırsak paraziti) olarak bilinen türleridir. Hemen hemen her yaştan insanda görülebilen bu hastalık, özellikle sıcak iklimlerde sıklıkla görülebilmektedir. Kıl kurdu türünün masum olduğu bilinmekle beraber, Kancalı kurt hastalığı nedeniyle dünya üzerinde her yıl 70 bine yakın hastanın öldüğü de bilinmektedir.

Kurt Hastalığı Neden Oluşur?

Kurt hastalığı kolay kolay belirti vermiyor olmakla beraber, pek çok alandan basit bir şekilde vücuda ulaşabilmektedir. Toprak üzerinden insan vücuduna ulaşabilen parazitlerden korunmak için İyi yıkanmamış meyve ve sebzelerden uzak durmak gerekir. Kancalı kurt hastalığı kan dolaşımından faydalanarak akciğer, soluk borusu ve mideye doğru ilerlemektedir. Sayı olarak kıl kurdundan daha az olmasına rağmen, oldukça tehlikeli oldukları bilinmektedir.

Kancalı Kurt Hastalığı Belirtileri

Larvaların vücuda girdiği ilk dönemlerde neredeyse hiçbir belirti görülmeyebilir. Yaklaşık 2 ayda erişkinliğe ulaşan kancalı kurt, vücut üzerinde yavaş yavaş varlığını belli etmeye başlamaktadır. Parazit tutulumunun ilerlemesine göre farklı belirtiler gösterebilir, bu belirtiler ise;

Akciğer tutulumunda;

l Hafif-orta ateş
l Demir eksikliği, kansızlık
l Öksürük
l Hırıltılı solunum
l Kanlı balgam
Sindirim Sistemi Tutulumunda;

l Şiddetli öksürük
l Göğüs ağrısı
l Bağırsak hareketlerinde artış
l İştah ve kilo kaybı
l Dışkıda kan ve Larva görülmesi
Kancalı Kurt Hastalığı Tedavisi

Hastalığın tedavi şekli çocuklarda ve yetişkinlerde farklılık gösterebilmektedir. Her iki durumda da genellikle oral ilaçlar tercih edilmektedir. Oral ilaçların yanı sıra kancalı kurt tedavisi esnasında, kansızlık, beslenme ve demir eksikliği gibi durumlarda söz konusu ise, ek tedaviler uygulanabilmektedir. Düzenli tedavi ve gerekli hijyen koşulları sağlandığı takdirde, tedavi büyük oranda başarı ile sonuçlanır.

Kıl Kurdu Hastalığı Belirtileri

Neredeyse pek çok kişide görülebilen kıl kurdu, belirli bir boyuta ulaştığında tehlikeli olmaya başlamaktadır. Temas ile kolay bir şekilde bulaşan kıl kurdu, özellikle çocuklarda sıklıkla görülebilmektedir. Sık görülen belirtileri ise şu şekildedir;

l Özellikle geceleri makat bölgesinde kaşıntı
l Huzursuz uyku sendromu
l Hazımsızlık ve iştahsızlık
l Karın ağrısı, şişlik ve gaz
l Kadınlarda vajinal akıntı
Kıl Kurdu Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl kurdu hastalığında genellikle ağız yolu ile tedavi önerilmektedir. Hastada kıl kurdu varlığı belirlendiğinde oral yolla alınan ilaçlar ve kaşıntı gideren merhemler verilebilmektedir. Hekimin verdiği tedavinin yanı sıra, hasta her gün iç çamaşırı ve giysilerini değiştirmeli, yatak çarşaflarını sık sık yüksek ısıda yıkamalı ve tedavi süresince diğer aile üyelerinin korunması için yakın temastan uzak durmalıdır. Oldukça çabuk yayılan bir tür olmasından dolayı, hasta kişinin kullandığı tüm bardak, tabak gibi eşyalar da yüksek ısıda yıkanmalı tuvalet ve banyo sık sık temizlenmelidir.