Kulakta Sivilcenin Sebepleri

Kulakta Sivilce Neden Olur?

Sivilce, her yaş ve cinsten insanda farklı dönemlerde çeşitli sebeplere bağlı olarak görülebilmektedir. Öyle ki, tüm insanların en yaygın ortak sağlık sorunudur da denilebilir. Genelde yüz bölgesinde görülen sivilceler, bazen kulakta da çıkabilir. Sebepleri değişkendir. Sivilceler en sık, ergenlik dönemindeki kişilerde görülür. Kulakta sivilce de, ergenlik döneminde görülebileceği gibi, farklı dönemlerde de görülebilir.

Kulakta sivilce, çocuklarda yetişkinlere nazaran daha sık görülmektedir. Nedeni ise, çocukların aşırı hareketli olmasından dolayı, zaman zaman kulaklarını kaşımaları ve çizdirmeleridir. Çizilen yerden kulak kolayca mikrop kapar ve sivilce oluşumuna neden olur. Yetişkinler de ise, daha çok yağlı cilde sahip olanlarda görülür. Hatta bazı durumlarda, enjeksiyon tedavisi bile gerektirebilir.

Kulakta Sivilcenin Sebepleri

Terleme: Kulakta sivilce çıkmasının temel sebebi terlemedir. Terleme, kulak içerisinde çok sık sivilce çıkmasına neden olabilir.

Kaşıma: Kulağı kaşımak, enfeksiyon kapmayı kolaylaştırdığından sivilce oluşumuna zemin hazırlar.

Saç diplerindeki yağlanma: Alakasız gibi görünse de, saç diplerinde oluşan yağlanma, kulakta sivilce çıkmasının sebepleri arasındadır.

Bazı kozmetik ürünleri: Kulakta sivilcenin yaygın olarak görülen sebeplerinden birisidir. Değişik içeriklerdeki şampuanlar, kremler ve çeşitli makyaj malzemeleri, kulakta sivilce çıkmasına neden olabilir. Özellikle günümüzde, kozmetik ürünleri çok çeşitlendi ve içeriği değişti. Farklı fiyat aralıklarıyla satışa sunulan ürünlerin bilinçsizce kullanılması, sivilce oluşumunun nedenlerindendir. Bu ürünler, kontrolsüz şekilde kullanıldığında, belirli bir süreden sonra gözeneklerin tıkanmasına dolayısıyla bölgede sivilce oluşmasına neden olur.

Kulakta Sivilcenin Tedavisi

Kulakta sivilce, kişinin yaşam kalitesini bozan ve rahatsızlık veren bir durumdur. Tedavisi, herkesin cilt tipi farklı olduğundan kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı kişilerde, kolay şekilde tedavi edilebilirken, bazı kişilerde, enjeksiyon ile cerrahi müdahale gerektirebilir.

Kulakta sivilce tedavisi için öncelikle, cilt temizliğine dikkat edilmelidir. Bitkisel içerikli sabunlarla cilt temizliği yapılmalı, içeriği bilinmeyen kozmetik ürünler kullanılmamalıdır. Saç bakımı için de, kaliteli markaların cilt tipine uygun özel ürünleri tercih edilmelidir. Saçların, kulağı kapatmayacak derece toplanması da, sivilce oluşmasını önleyecektir. Çünkü, kulak bölgesi saçlar tarafından kapatılırsa, terleme de çok olur dolayısıyla sivilce oluşur.

Eğer sivilce ciddi boyuttaysa ve alınan önlemlere rağmen geçmiyorsa, profesyonel tedavi için doktora başvurulmalıdır. İstisnai durumlarda, doktora başvurmayı gerektiren vakalar oluşabilir. Genelde çok yağlı ciltlerde oluşan sivilceler, kişinin özen göstermesine rağmen sürekli tekrarlamakta, ağrı ve akıntılı şekilde kişiyi oldukça rahatsız etmektedir. Bu gibi durumlarda, enjeksiyon tedavisi ve antibiyotik tedavisi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Kulakta sivilce oluşumundan korunmak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta temizliktir.