Kulakta Kireçlenme Belirtileri ve Tedavisi

Bu yazımızda siz değerli ziyaretçilerimizi kulakta kireçlenme ile ilgili bilgilendirmek istiyoruz. Hangi durumlarda bu rahatsızlığın ortaya çıkacağını ve hangi belirtileri vereceğini merak edenlerin yanıt alabilecekleri bu yazımızda, tedavisinin mümkün olup olmadığına da değinebileceğiz. Böylelikle kulakta kireçlenmesinin hangi boyutlarda daha riskli olduğunu ve nelere neden olabileceğini de görmüş olacaksınız.

Kulak kireçlenmesinde riskli durumlar nelerdir?

Eğer zamanında fark edilmezse, kulaklarda işitme problemine neden olan kireçlenmelerin, çok zor dönemleri yaşatmakta oldukları görülmektedir. Bu nedenle de hiç vakit kaybetmeden doktora görünmek gerekmektedir ve iyi bir muayene sürecinin ardından bu sorunun ortadan kaldırılması için gerekli tedaviler yapılmalıdır.

Dış kulakta ve orta kulakta görülebilen kulak kireçlenmesi, ameliyat olan kişilerde daha çok görülmektedir. Ya da herhangi bir darbe neticesinde kulağınızda problem varsa, bu durumda da daha sık bir şekilde görülmekte olduğuna değinebiliriz. Kireçlenmesinin orta veya dış kulakta olup olmamasının kararını ise uzman doktorlar yaptıkları muayeneler ve çeşitli testler neticesinde vereceklerdir.

Genel olarak iç kulaktaki salyangozun katılaşmasından meydana gelen bu durum, zamanla kulak içindeki kemiklere zarar vermektedir ve kalıcı olarak görülen işitme kayıplarını da beraberinde getirmektedir. Bazen genetik faktörlerden kaynaklı olarak da görülebilmektedir. Nedenlerini ve belirtilerini öğrenebilmek adına uzman bir KBB doktoru ile görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

Aynı zamanda bayanlarda daha çok görülen bir durum olmakla birlikte, hamilelik durumlarında ise işitme kayıpları daha fazla artış görmektedir.

Kulakta işitmenin gerçekleşmesinde en etkili kısmı iç kulakta bulunan kemiklerdir. Ancak dışarıdan gelen ses dalgaları ile titreyerek, sesin algılanmasını sağlayan bu kısmın kireçlenmesi neticesinde zarar gördüğü de görülmektedir ve duyma durumu azalmakta veya tamamen yok olmaktadır.

Kulak kireçlenmesinin belirtileri nelerdir?

En büyük belirtisi işitme kayıpları olan kulak kireçlenmesinde daha şiddetli bir hal aldığında ise bu kayıplar kalıcı olacaktır. Bununla birlikte akıntılar da yine kulakta kireçlenme olduğunu işaret edebilecektir. Ancak, akıntının görülmesi durumunda kesin olarak kireçlenme demek hatalı olacaktır. Kulağınızda kireçlenme meydana gelmişse, bununla birlikte sinirlerde bozukluklar da görülebilecektir. Psikolojik olarak da olumsuz etkilenmenize neden olan bu belirtilerin ortadan kaldırılmasında etkili bir tedavi yönteminin izlenmesi çok faydalı olacaktır.

Kulak kireçlenmesi tedavi edilir mi?

Acilen müdahale gerektiren kulak kireçlenmesinde duyma sorunu yaşamaya başlamışsanız, doktora görünmeniz gerekir. İlk olarak ilaç tedavisi ile sorunun giderilmesine yönelik adımlar atılacaktır. Böylece büyük oranda iyileşmenin görüldüğü yöntemler takip edilecektir. Ancak ilaçlar etki etmezse, bu durumda ise cerrahi müdahaleler yapılacaktır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.