Kulak Sağlığı Kulak Sağlığı Nasıl Korunur

Kulak Sağlığı, Kulak Sağlığı Nasıl Korunur?

Rahatsız edici durumlara maruz kalmamak için kulak sağlığını korumak için çaba gösterilmelidir. Bu sayede ileri yaşlarda kulak ile ilgili sorun yaşam riski en aza indirilmektedir. Gerekli önlem alınmadığı takdirde rahatsızlık işitme bozukluğuna kadar ilerlemektedir.

Kulak sağlığı için evde alınabilecek basit önlemler mevcuttur. Öncelikle yüksek sesle müzik dinlemekten kaçınılmalıdır. Çünkü uzun süreli yüksek sesli müzik dinlenildiğinde ilerleyen yaşlarda işitme kaybı yaşanma ihtimali daha fazla olmaktadır. Bunun yanı sıra kulak temizliğine de özen gösterilmelidir. Kulak içi belli aralıklarla temizlenmeli ve buna dikkat edilmelidir. Özellikle yaz aylarında havuz, deniz gibi etkenlerden dolayı kulakta enfeksiyon yaşanma riski artmaktadır. Bu nedenle kulak hijyeni önemli konular arasında yer almaktadır.

Kulak Sağlığı Nasıl Korunur?

Kulakları korumak için verilen önerilen başında kulak tıkacı kullanmak gelmektedir. Bunun yanı sıra kulağı korumak için özel olarak yapılmış kulaklıklar da bulunmaktadır. Bu kulaklıklar sayesinde kulağı rahatsız edecek düzeydeki ses tahammül edilebilir seviyeye indirilebilmektedir. Kulak kanalının içine kaçabilme olasılığı bulunduğundan dolayı pamuk olan tıkaçlar kullanılmamalıdır. Bunun yerine lastik ya da plastik kulak tıkaçları tercih edilmelidir.

Kulak sağlığı için önemli unsurlardan biri de işitme testi yaptırılmasıdır. Düzenli olarak yaptırılan işitme testi sayesinde kulakta meydana gelen işitme kaybı erkenden teşhis edilebilmektedir. Özellikle işyerlerinde işverenin çalışanları için bu tür önlemleri alması gerekmektedir.

Kulak Sağlığını Korumak İçin Alınacak Önlemler

Sağlıklı kulaklar için kulak çubuğu kullanmaktan kaçınılmalıdır. Yanlış kullanım sonucunda bu çubuklar kulak zarının yırtılmasına sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra çubuk ile kulağın içindeki kirler kulağın daha da içerisine doğru itilmektedir. Bu da iltihaplanmaya yol açabilmektedir. Ayrıca kulak çubuğu dış kulak yolunda hasar vererek kanamaya sebep olabilmektedir.

Kulağı korumak için su kaçmamasına da özen gösterilmelidir. Eğer kulakta delik varsa ya da daha önce kulak operasyonu geçirildiyse su nedeniyle enfeksiyon meydana gelme olasılığı yüksektir. Bundan dolayı duş esnasında kulağa vazelinli pamuk yerleştirmek kulağın sudan korunmasını sağlamaktadır. Ayrıca yüzerken rahat etmek için ise kulak için özel olarak hazırlanmış olan bantlar da kullanılabilmektedir.

Kulak Sağlığını Korumak

Kulağı nemli bırakmamak kulak sağlığı için son derece önemlidir. Bu nedenle nem hissedildiği anda kulağın iç kısmının saç kurutma makinesiyle kurutulması tavsiye edilir. Sağlık açısından kulaklar soğuktan korunmalı ve kulağın şiddetli darbe almamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca diş sağlığına dikkat edilmeli ve yüksek sesle bağırmaktan kaçınılmalıdır.