Kulak İşitme Cihazı Kullanımı ve Faydaları

Kulak İşitme Cihazı, Kullanımı ve Faydaları

İşitme kaybı doğuştan ya da sonradan meydana gelen bir durumdur. Kişi işitme yeteneğini bazen yavaş yavaş kaybetmekte ve bunun sonradan farkına varmaktadır. Bu noktada kişinin çevresindeki kişiler durumun farkına daha kolay varabilmektedir.

İşitme sorunu yaşayan ve kullanım için uygun olan kişilere kulak işitme cihazı takılmaktadır. Bu cihaz sayesinde dış ortamdaki sesler yükselerek hastanın duyabileceği hale gelmektedir. Cihazın içerisindeki mikrofon özel bir parçadır ve herhangi bir basınç nedeniyle diyaframa çarpan havanın etkisi sonucunda küçük çaplı gerilimler ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra cihazdaki mikrofon akustik enerji özelliği taşıyan ses dalgalarını bir araya getirerek elektrik enerjisine dönüştürmektedir.

Kulak İşitme Cihazı Nasıl Çalışır?

Kulak işitme cihazları üç parçadan meydana gelmektedir. Bunlar mikrofon, hoparlör ve amplifikatör olarak geçmektedir. Ses enerjisini elektrik sinyaline çeviren kısım mikrofon olarak adlandırılmaktadır. Şiddeti daha yüksek haline getirilen bu elektriksel enerjinin ses enerjisine dönüştüğü kısım ise hoparlördür. Amplifikatör ise mikrofon kısmında meydana gelen elektriksel sinyalin şiddetinin daha fazla yapan kısım olarak tanımlanmaktadır.

Kulak İşitme Cihazları Hangi Durumlarda Kullanılır?

Kulak işitme cihazları genellikle işitme kaybının ameliyatla ya da ilaçla düzeltilme olasılığının bulunmadığı durumlarda kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra operasyonla düzelme olasılığı bulunsa bile yapılacak olan ameliyatının riskinin yüksek olması da işitme cihazı kullanımını artırmaktadır. Bunlara ek olarak iç kulakla ilgili işitme kayıpları, bazı orta kulak problemleri de kulak işitme cihazı kullanılma nedenleri arasında sayılmaktadır.

İşitme Cihazı Çeşitleri Nelerdir?

Kulak işitme cihazları kendi içerisinde iki çeşide ayrılmaktadır. Bunlar analog ve dijital olarak bilinmektedir. Teknolojik bakımdan dijital işitme cihazları daha avantajlı olmaktadır. Kulağa takılan kısımlara göre işitme cihazları kulak içi, kulak arkası, gözlük tipi, kanal içi ve kanal içi gibi türlere sahiptir. Buna ek olarak kulağın arka kısmından ameliyat ile kulağın içine yerleştirilen işitme cihazları da bulunmaktadır.

Kulak İşitme Cihazları

Kulak işitme cihazına alışmak en az cihaz kadar önemli bir durumdur. Bu süre kişiden kişiye farklılık göstermektedir. İşitme kaybının derecesi, kişinin cihaz kullanma isteği alışma süresi üzerinde etkili olmaktadır. Cihaz takıldıktan sonraki ilk günlerde daha önceden unutulmuş sesler duyulmakta ve bu sesler kişiye zor gelebilmektedir. Bu nedenle işitme cihazı kullanımı için gerekli bilgiler öğrenilmeli ve bunlara eksiksiz şekilde uyulmalıdır. Cihazın hangi kulağa takılacağı ise işitme kaybının derecesine göre belirlenmektedir. İki kulağa birden cihaz takılması daha faydalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.