Kulak İçi Kiri Kulak İçi Kiri Temizleme Yöntemleri

Eğer kulaklarınızın bakımı zamanında ve düzenli olarak yapmazsanız, kulak içinde kirler birikebilir. Bu da size daha ciddi sorunların oluşacağı düşüncesini hissettirebilir. Bu nedenle de duyma kaybı, duyma azlığı veya çeşitli kulak problemleri olduğunda hemen doktora görünmeniz gerekecektir. Böylece sizlere kulak içerisinde kir oluşması halinde nasıl temizleyebileceğinize dair gerekli bilgileri aktaracaktır. İşte sizler de bu yöntemleri kazandığınızda kulak içerisindeki kirlerin yok edilmesinde en doğru aşamaların neler olduğunu da görebilirsiniz.

Kulak kirini temizlemek için son derece özenli olmanız gerekmektedir. Bu konuda size yardımcı olacak bazı önemli hazırlıkları aktarmak istiyoruz.

Kulak kiri temizleme yöntemleri nelerdir?

Saline solüsyonu adı verilen bir karışımı hazırladığınızda, bunun sizin için en iyi yöntemlerden birisi olduğunu göreceksiniz. 100 ml suyun içerisine 7,5 g tuz koyduğunuzda bu karışımı hazırlamış olacaksınız. Küçük bir parça pamuğu alarak solüsyona batırdığınızda ve oradan da kulağınıza damlattığınızda sizler de başarılı bir şekilde temizlemiş olacaksınız. Kafanızı diğer yana eğdiğinizde çıkan sıvıyı bir bezle zedelemeden almanız gerekecektir.

Bununla birlikte eczanelerden temin edeceğiniz gliserinin de kulak kirini temizleyeceğini görebileceksiniz. Kirleri kolayca çıkarmanızı sağlayacak olan doğal ürünlerden birisinin gliserin olduğunu gördükten sonra sizler de rahat edeceksiniz. Her iki kulağınıza da 4 damla damlattığınızda en iyi sonuçları alabileceksiniz. Önerilen kullanma sayısı ise günde üç kez olacaktır.

Sirkeyi ve alkolü eşit miktarlarda karıştırdığınızda pamuk yardımıyla kulaklarınıza birkaç damla uygulayabilirsiniz. Herhangi bir yan etkisi olmayan yöntemlerden birisi olarak deneyebileceğiniz uygulamalar arasında bulunmaktadır. Evde kullanacağınız yöntemlerle kulağınızı temizlemek istediğinizde iyi sonuçları bu yöntemle elde edebileceğinizin de farkına varmış olacaksınız.

Eğer kirleri yumuşatmak isterseniz, tercihinizi zeytinyağı ile yapabilirsiniz. Uyumadan önce damlattığınızda ve diğer tarafa yatarak uyduğunuzda bu konuda başarıyı elde edebilirsiniz. Birkaç gün üst üste uygulayacağınız bu yöntem sayesinde kulaklarınızın kirini çıkartırken hiç zorlanmayacağınızın da bilincinde olacaksınız.

Sizler de evde uygulayabileceğiniz bu yöntemler sayesinde kulak kirlerini temizleyebilirsiniz. Ancak öncelikle doktorunuza danışarak başka bir kulak probleminizin olmadığından emin olmalı ve sizlere önerecekleri damla veya ilaçları da kullanmayı ihmal etmemelisiniz.