Kulak İçi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Vücudun denge organı olan kulakların iç kısmında meydana gelen iltihaplanmalar nedeniyle büyük problemleri yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda sizler için hangi belirtileri vereceğini ve nasıl bir tedavi gerektireceğini merak ediyorsanız, bu tür soruların yanıtlarını almanıza yardımcı olacağız. Mutlaka uzman bir doktora göründükten sonra size yapacakları yönlendirmelere göre davranışlar sergilemeyi de ihmal etmemelisiniz.

Kulak içinin iltihaplanması durumunun en çok çocuklarda göründüğünü söylemek mümkündür. Şiddetli bir şekilde ağrıya ve akıntılara neden olan konulardan birisi olarak görülmektedir.

Kulak içi iltihabının belirtileri nelerdir?

Kulakta yaşanan dolgunluk hissinin, kulak ağrısının, ateş yükselmesinin, işitme problemlerinin, geçici olarak yaşanan sağırlıkların, kulak zarı yırtılmalarının, akıntı, bulantı, kusma veya diyare gibi şikayetlerin, kulak içi iltihabından kaynaklanabileceğini göz ardı etmemek gerekmektedir.

Kulak içi iltihabı neden oluşur?

Orta kulak iltihabı olarak da görülen ve bakteri veya virüslerden kaynaklanan kulak içi iltihabına nelerin neden olduğunu merak ediyorsanız, burada sizler için açıklayacağız. Östaki borusunun tıkanmasına neden olan soğuk algınlığından, geniz etinden, tümörlerden veya biriken ve akamayan sıvılardan dolayı kulak içi iltihabı oluşabilmektedir.

Bununla birlikte hava kirliliği, dumanlardan kaynaklanan kirlilik ve kirli havuzlarda yüzmekten dolayı yaşanan problemler de yine kulak içi iltihabı olarak kendisini göstermektedir.

Çocukların bağışıklık sisteminin yeterince gelişmemesi ve östaki borularının kısa olmasından dolayı daha fazla görüldüğünü söylemek mümkündür.

Eğer bebekler anne sütü ile beslenmezse veya down sendromu hastalığı görülürse, bu gibi durumlarda kulak içi iltihabına tutulma riskinin de daha fazla olduğu görülecektir.

Kulak içi iltihabı nasıl tedavi edilir?

Birkaç günlük süreç içerisinde kendiliğinden geçmesi beklenen bu iltihabın, daha fazla süreyle iyileşme gösterdiğine de tanık olunmaktadır. Kulak zarının yırtılması durumunda da yine bu süre haftaları bulabilmektedir. Bu süreçte uzman bir doktora başvurduğunuzda sizler için ilaç tedavileri gerçekleştirilecektir. Antibiyotikler, kulak damlaları veya alerjiden kaynaklı durumlarda buna yönelik antihistaminik ilaçların da yine tedavilere yönelik en iyi uygulamalar olduğunu söylemek mümkündür.

Bununla birlikte valvalsa manevraları ve ev tedavileri arasında yer alan sıcak havlı veya sıcak su uygulamalarının da ağrıyı azaltacağı görülecektir. Sigara kullanılmaması ve bir süre yüzmeye ara verilmesi de bu aşamada gereklidir.

Bunun dışında cerrahi yöntemlerle geniz etinin büyümesi halinde alınması, bademciklerin aldırılması veya kulak zarının dikilmesi gibi uygulamaların da, kulak içi iltihaplar için tedavi yöntemleri arasında bulunduğunu göz ardı etmemek gerekmektedir. Çocuklarda korunma yöntemleri arasında bulunan aşıların da mutlaka yaptırılması gerekmektedir.