Kulak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Enfeksiyonu, Belirtileri ve Tedavisi

Bakteri ya da virüsler nedeniyle meydana gelen kulak enfeksiyonu iç kulakta, orta kulakta ve dış kulakta meydana gelmektedir. Yetişkinlere oranla çocuklarda kulak enfeksiyonu daha sık görülmektedir. Bu durumun altında yatan pek çok neden bulunmaktadır. Kulakta kir birikmesi, alerji, soğuk algınlığı, sinüzit, hijyenik olmayan havuzlarda yüzmek ve buna benzer pek çok neden kulak enfeksiyonuna yol açmaktadır.

Kulak Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Kulak enfeksiyonu belirtileri çeşitlilik göstermektedir. Enfeksiyonun en önemli belirtilerinin başında kulakta şiddetli ağrı görülmesi vardır. Ağrı ile birlikte kulakta tıkanıklık, şişme ve kızarıklık da meydana gelmektedir. Bunların yanı sıra kulak enfeksiyonunda baş ağrısı, yüksek ateş, kulak kaşıntısı, kulak çınlaması, boğaz ağrısı ve boğazda yanma hissi de ortaya çıkmaktadır. Bunlara ek olarak yiyecekleri tüketirken acı duyma, uyumakta güçlük çekme, denge kaybı, baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, iştahsızlık, kulaktan kanlı kötü kokulu akıntı gelmesi ve geçici olan işitme kaybı kulak enfeksiyonunun belirtileri arasında sayılmaktadır. Bazı ciddi hastalarda kulak zarının yırtılması da olmakta ve bunun sonucunda yırtılan yerden akıntı gelmektedir.

Kulak Enfeksiyonunun Nedenleri

Enfeksiyonun bakterilerin ve virüsleri kulakta çoğalması sonucunda görülmektedir. Östaki borusunda görülen bu durumu tetikleyen bazı nedenle bulunmaktadır. Bunlar arasında kirli havuzda ya da denizde yüzmek, kulağı çok sık suyla temas ettirecek sıklıkta banyo yapmak, üst solunum yolu enfeksiyonları, kulak kanalının kalıtımsal olarak ya da sonradan dar olması yer almaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre yetişkinlere kıyasla çocukların östaki borusu daha kısadır. Bu nedenle mikroplar östaki borusuna daha kolay ulaşmakta ve çocuklarda kulak enfeksiyonu daha yaygın görülmektedir. Bunun yanı sıra bağışıklık sisteminin zayıf olması, doğum kaynaklı anormallikler, alerjik bünye, bebeğin yatar pozisyonda emzirilmesi, yalancı emzik kullanma gibi nedenler kulak enfeksiyonu görülme riskini artırmaktadır.

Kulak Enfeksiyonu Ve Tedavisi

Kulak enfeksiyonu için genellikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bunun için öncelikle kulak burun boğaz uzmanına gidilmesi gerekmektedir. Doktorun yapacağı detaylı muayene sonrasında hastalığın tedavisi için gerekli ilaçlar hastaya verilir. İstenilen etkili sonucun elde edilebilmesi için ilaçların önerilen şekilde kullanılması önem taşımaktadır. Bu sayede enfeksiyona neden olan bakteri ya da virüs kısa süre içinde vücuttan atılmakta ve hasta eski sağlığına tekrar kavuşmaktadır. Bu tedavi şekline ek olarak kulak enfeksiyonuna bitkisel çözüm önerileri de bulunmaktadır. Bunlar önlem niteliğinde olup asıl tedavi ilaçlar ile olmaktadır.