Kulak Çınlamasının Belirtileri İle Tedavisi

Halk arasında en sık görülen sağlık sorunlarından birisidir kulak çınlaması. Her yaşta ve cinste görülebilen çınlamanın nedenleri ise, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde basit nedenlerden bazılarında ise ciddi hastalıklardan kaynaklanabilen yapıdaki kulak çınlamasının belirtileri de, sebebine göre değişmektedir. Peki nedir kulak çınlaması ve nasıl tedavi edilir açıklayalım.

Kulak Çınlaması

Kulak çınlaması, belirli dönemlerde ya da sürekli olarak görülebilen, uğultu, cızıltı, hışırtı tınılarında olabilen bir rahatsızlıktır. Neredeyse herkes, hayatında bir kere de olsa kulak çınlaması yaşamıştır. Hatta bazı kişilerin kulak çınlaması, etrafındakilerin bile duyabileceği şiddette olabilmektedir. Genelde basit sebeplerden kaynaklanan kulak çınlamasının, önemli bir hastalığın belirtisi olabileceği de unutulmamalıdır.

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Kulak pası: Kulağa gereken bakımın yapılmaması sonucunda biriken kir, kulak çınlamasının nedenleri arasında ilk sırada gelmektedir.

Enfeksiyonlar: Özellikle kış aylarında görülen solunum yolu enfeksiyonları, kulak çınlamasına neden olabilir.

Sinüzit: Olumsuz etkileri nedeniyle kişilerin yaşam kalitelerini önemli ölçüde bozan sinüzit, kulak çınlamasının da sebebi olabilir.

Yüksek ses: Geçici kulak çınlaması genelde, yüksek sese bağlı olarak ortaya çıkar.

Alerji: Alerjik hastalıklara bağlı olarak, kulakta geçici çınlama oluşabilir.

Kafa bölgesine darbe alınması: Kafa kulak çevresine alınan darbeler sonucu oluşan travma birçok belirtiyle birlikte kulak çınlamasına sebep olur.

Yüksek tansiyon: Kulak çınlaması yaşayan kişilerin, yüksek tansiyon riskini düşünmeleri gerekir.

Diyabet: Çağın hastalıklarından birisi olan şeker hatalığı, kişilerin vücudunda birçok değişikliklere yol açar. Bu değişikliklerden birisi de, kulak çınlamasıdır.

Beyin tümörleri: Kulak çınlamasının en tehlikeli nedenidir. Eğer çınlama sürekliyse, mutlaka uzman bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Kulak Çınlamasının Belirtileri

Kulak çınlaması, nedenine göre belirti gösterir. Gürültü ve kulak kiri gibi basit nedenlerden kaynaklanan çınlama, hafif şekilde kendini gösterir ve gereken önlemler alındığında kaybolur. Sinüzit ve enfeksiyonlar kaynaklı çınlama ise, akıntıyla birlikte ortaya çıkar. En önemlisi, beyin tümörü gibi ciddi bir hastalıktan dolayı çınlama oluşmuşsa, çınlamaya baş dönmesi, baş ağrısı, göz kararması ve bilinç kaybı gibi olumsuz durumlar eşlik edebilir.

Kulak Çınlamasının Tedavisi

Kulak çınlamasının tedavisi, nedeni belirlenerek yapılır. KBB muayenesi sonucunda, kulak kiri varsa temizlenir. Enfeksiyon varsa antibiyotik ilaçlar ve damlalarla enfeksiyon tedavi edilir. Daha ciddi bir hastalıktan dolayı çınlama oluşmuşsa, ayrıntılı bir planla tedaviye başlanır.

Genelde basit nedenlerden kaynaklanan kulak çınlaması, kişinin yaşımında yapacağı bazı değişikliklerle ilaçsız olarak tedavi edilebilir. Gürültüden kaçınmak, tuz ve şeker tüketimini azaltmak, stresten uzak durmak, kafeinli içecekleri az tüketmek ve ağır egzersizler yapmamak, kulak çınlamasına karşı alınabilecek önlemlerdir.