Kulak Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hem kulakta, hem de çenede görülen ağrının insanların hayatını olumsuz etkileyeceğine şahit olunmaktadır. Bununla birlikte çeşitleri belirtileri verdiğini göreceğiniz kulak çene ağrısını ayırt etmeniz için gerekli bilgileri sizlerle paylaşacağız. Böylece muayene olacağınız uzman doktora şikayetlerinizi daha net bir şekilde belirtebileceksiniz. Kulak çene ağrısı belirtileri ve tedavisi hakkında tüm detayları sizlere aktaracağımız bu yazı günlük yaşamınızda sizleri de pek çok hususta rahatlatacaktır.

Genellikle dişlerini sıkan veya farkında olmadan gıcırdatan kişilerde görülen bir ağrıdır. Çok hassas olan çene ekleminde yaşanan ağrılarda diş veya kulak gelecektir. Kulağın ön kısmında çene kemiğinin bulunduğunu bilmeyen ve çene eklem kasından haberdar olmayan kişiler ise bu ağrıları çok daha ciddi olarak algılayabilmektedirler ve nedenlerinin de farklı sebeplerden olduğunu düşünebilmektedirler.

İşte bununla birlikte siz istemeden ağzınızdan çıkan kelimelerin de yine çene kaymasından dolayı meydana geleceğini söylemek mümkündür. Bu durumları yaşayan kişilerin ise büyük sıkıntıları yaşadıklarına dikkat çekilmektedir. Eğer aklınıza ilk olarak diş problemleri geliyorsa, bu konuda uzman bir doktora görünebilirsiniz. Size dişinizle ilgili bir sorun olmadığından dem vurulacak olursa, bu kez de KBB doktoruna görünmeniz gerekecektir.

Çene kemiği problemlerinde belirtiler nelerdir?

Eğer çene kemiğinde bir problem yaşıyorsanız, bu durumda kulaklarınızda ağrı görülecektir. Çene ve kafa tasının birleşim noktasında kireçlenmeler oluştuğunda veya diş gıcırdatması meydana geldiğinde bu durumlar sık sık yaşanacaktır.

Kulağın içinde ve yağlı bölgelerinde egzama gibi cilt problemleriyle karşılaşırsanız veya iltihap görülürse, ağrılara neden olabilir. Çenede yaşanan eklem ağrıları da yine kulağa vuracaktır ve ağrının şiddetlenmesine neden olacaktır. Çenede şikayetleriniz sona ermiyorsa, mutlaka sıkıntılarınızdan kurtulmak için diş hekimi protez uzmanlarından bu konuda fikir almayı da ihmal etmemelisiniz.

Kulak çene ağrısının tedavisi var mı?

Çene ekleminden kaynaklanan bu ağrıların tedavisi son derece basit olacaktır. Başka problemlerin çıkmasına neden olmayan bu durumla ilgili olarak uzman bir kişinin gözlem yapması gerekmektedir. Sizler de bir süre çiğneyeceğiniz yiyeceklerden kaçınmalı ve doktorunuzun tavsiyelerine uymaya gayret göstermelisiniz. Strese kapılmamalı ve bunun nedenlerini yok etmeyi başarmalısınız. Kas gevşetici ya da ağrı kesicilerden bu konuda faydalanmanız gerekirse, doktorunuz bu konuda size uygun bir reçete belirleyecektir. Bunun dışında kendi başınıza herhangi bir ilacı kullanmamalısınız. Uykudayken ise gece ağızlığının bu konuda önerildiği ve son derece işe yaradığı da görülmektedir. Kulak çene problemlerinin nedenlerine ve tedavisine yönelik böylece en iyi gelişmelerin yaşanacağı da görülmüş olacaktır.