Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Uzman doktorlar tarafından incelenerek, Kulak burun boğaz hastalıkları arasında yer alan teşhislerin konduğu bazı durumların, nelere yol açabileceğini ve tedavilerinin nasıl yapılacağını merak edenlerin bu yazımızda ilgili yanıtları alabileceğini aktarıyoruz. Sizler de KBB uzmanlarının incelediği rahatsızlıkların neler olduğunu merak ediyorsanız, tüm sorularınızın yanıtlarını alabileceğiniz bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Kulak hastalıkları nelerdir?

Kulakta meydana gelen hastalıkların başında çınlama, kulak kiri, seröz otit, iltihaplanmalar ve işitme kayıpları gelmektedir. Kulak iltihapları dış kulak veya orta kulak iltihabı olarak farklılık gösterebilmektedir. Bu rahatsızlıklar doğuştan itibaren olabileceği gibi, sonrasında da meydana gelebilmektedir.

Burun hastalıkları nelerdir?

KBB uzmanlarının burun ile ilgili olarak inceledikleri en önemli konuların başında burun boşluğu ve sinüsler gelmektedir. Koku alma sorunlarına yol açan veya solunum bozukluklarına neden olan bu kısımlarda görülen rahatsızlıkların tedavisi yapılmaktadır. Aynı zamanda rinoplasti adı verilen burun estetiği veya sinüzit gibi hastalıklar da bu alanda incelenmektedir.

Boğaz hastalıkları nelerdir?

Gırlakta ve üst solunum yolunda meydana gelen hastalıklar bu alanda değerlendirilir. Aynı zamanda sindirim yolu veya sindirim borusu hastalıkları da yine KBB uzmanları tarafından ele alınmaktadır. Seste meydana gelen problemler, solunumun düzensizleşmesi veya yutkunurken görülen sıkıntıların da kaynağı yine boğaz hastalıklarıdır. Boğaz hastalıkları arasında uyku apnesi, farenjit, bademcik problemler, horlama ve tonsilit adı verilen rahatsızlıklar da görülmektedir.

Baş ve boyun hastalıkları nelerdir?

KBB uzmanları tarafından incelenen ve muayeneleri yapıldıktan sonra, baş ve boyun bölgesinde gerekli tedavilerin uygulanması amacıyla harekete geçilen bazı hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar için eğitilen KBB doktorları, kozmetik, plastik ve onarım cerrahisi ile ilgili tüm uygulamaları da gerçekleştirmektedirler. Yüz travması veya deforme durumlarında veya bu bölgede meydana gelen enfeksiyon hastalıklarında da yine gerekli yöntemler izlenerek, bir sonuca ulaşılmaktadır.

Bu tür rahatsızlıklar kısa sürede teşhis edilmediğinde, daha kalıcı ve büyük hasarlara yol açabilmektedirler. Bu nedenle bu tür hastalıkların tedavisinin yapılmasına geç kalınmamalıdır. KBB uzmanlarının görüşleriyle birlikte, farklı alanlarda çalışan doktorların da görüşleri alınarak, en uygun tedavi yöntemi belirlenebilecektir. İlaçlı veya cerrahi tedavileri gerektiren rahatsızlıklar için uygun bir yöntemin izlenmesinde uzman olan isimlerin görüşleri son derece önemlidir. Böylelikle zamanında ve doğru tedavi sayesinde KBB hastalıkları, herhangi bir hasara yol açmadan tedavi edilerek, büyük problemlerin önüne geçilebilmektedir. Sizler de bunu göz önünde bulundurmalı ve tedavi için geç kalmamalısınız.

KBB doktorlarının aynı zamanda diğer alanları ortak olarak paylaştıkları durumlar da gözlemlenmektedir. Örneğin, beyinde meydana gelen hastalıklarda beyin cerrahları ile, kozmetik ve travmatikdeformite durumlarında plastik cerrahlarla veya göz çevresindeki anormalliklerde ise göz doktorları ile birlikte hareket edebilmektedirler. Buna benzer pek çok rahatsızlığın giderilmesinde diğer tıbbi ve cerrahi uzmanlarla ortak çalışmaları sergileyerek, hastalarının sorunlarını giderme konusunda tüm deneyimlerini ortaya koyabilmektedirler.