KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Kulak burun boğaz hastalıkları, sanıldığının aksine çok daha geniş bir alanı kapsamaktadır. Vücudun büyük bir alanını kaplamamasına rağmen zengin ve çeşitli dokularının olması nedeniyle vücutta önemli rahatsızlıklar oluşturmaktadır. Kulak burun boğaz bölümü kapsamına giren hastalıklar, belirtileri ve tedavisi şöyledir:

Kulak Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi:

l Kulak kiri: Dış kulak yolunda bulunan bezler, çevreden gelen toz ve yabancı maddelerin kulak zarına girmesini önlemek için bir salgı üretir. Bu salgı kir diye bilinse de aslında kulak zarını korumak için vücudun oluşturduğu koruma kalkanıdır.
Belirtileri: Dışarı atılmayan kulak salgısı, kulakta birikir ve tıkanıklığa neden olur. Bu nedenle, duyma güçlüğü, kaşıntı, kulak çınlaması, uğuldaması ve tıkanıklık gibi belirtiler görülür.

Tedavisi: Uzman doktor tarafından tedavi uygulanmalıdır. Aksi takdirde evde yapılan müdahalelerde kulak kiri kulağın içine daha fazla girerek tedavide güçlük yaratabilir.

-Uzman doktorun önerileriyle damla kullanılmalı ve kulak yumuşatılmalıdır. Daha sonra küret ile kulaktaki kir çıkarılmalı ve kulak su ile yıkanmalıdır.

l Kulak çınlaması: Kulaklarda şiddetli bir şekilde uğultu ve ses duyulmasıdır. Sessiz ortamlarda, gece uykuya dalmadan önce ve belirli aralıklarla oluşabilir.
Belirtileri: Kulak çınlaması birçok hastalığın belirtisi olabilir. Kulak tıkanıklığı, kulakta devamlı olarak duyulan bir titreşim, baş ağrısı, baş dönmesi ve işitme azlığı en yaygın belirtilerindendir. Uğultunun yanında diğer belirtilerde görülüyorsa mutlaka uzman doktorla görüşülmelidir.

Tedavisi: Özellikle uygulanan bir tedavisi yoktur. Çeşitli testlerden geçtikten sonra çınlamanın nedenleri tespit edilir ve rahatlatıcı ilaçlar verilir.

l Seröz otit: Kulak zarının arkasında oluşan iltihaplardır. Yaygın olarak gelişim çağında olan çocuklarda görülmektedir.
Belirtileri: Burun tıkanıklığı ve akıntısı, ateş, boğaz ağrısı, öksürük ve baş ağrısıdır.

Tedavisi: Doktorunuzun önerdiği antibiyotikler düzenli olarak kullanılmalıdır. Antibiyotik bu hastalıkta en etkili ilaçtır. Ağrının şiddetine bağlı olarak verilen ağrı kesiciler kullanılarak ağrının hafifletilmesi sağlanır ve gerek görüldüğü durumlarda aşı yapılabilir.

l Dış kulak yolu iltihabı: Dış kulak yoluna yabancı cisimlerin sokulması kulak pamuğu geçirilmesi gibi durumlarla ortaya çıkan enfeksiyonlardır.
Belirtileri: Kaşıntı, kulakta ağrı, işitme kaybı, kızarıklık ve dış kulak yolunda şişme belirtilerindendir.

Tedavisi: Şişme ve ödem varsa kulağa kortizonlu damlalar kullanılmalıdır. Enfeksiyonun dışarı atılması için kulak tamponu yapılmalı ve iltihap ilerleme gösterirse de antibiyotik kullanılmalıdır.

l Akut orta kulak iltihabı: Çocuklarda en yaygın görülen ikinci hastalıktır. Özellikle bebeklerin çoğunda 2 yaşına kadar görülebilen, bağışıklık sisteminin olgunlaşmamasıyla ilintili bir hastalıktır.
Belirtileri: Kulakta ağrı, akıntı, baş ağrısı, ateş, huzursuzluk ve iştahsızlıktır.

Tedavisi: 2 haftalık bir süreçte antibiyotiklerle tedavi edilir.

l İşitme kaybı: 3 günden daha kısa bir sürede karşılaşılan işitme kayıpları genellikle 40 yaş üstü insanlarda görülmektedir.
Belirtileri: İşitme eksikliği ve baş dönmesi görülür.

Tedavisi: İşitme kaybı yaşayanların 10 günden önce bir Kbb uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Tedavinin en iyi sonuç alındığı zaman dilimi ilk 48 saattir. İşitme kaybı tedavisinde, kanı sulandırıcı ilaçlar, karbojenler ve idrar söktürücüler kullanılır.

Burun Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

l Burun tıkanıklığı: Gribal enfeksiyona bağlı olabileceği gibi ciddi rahatsızlıklardan kaynaklı da olabilir.
Belirtileri: Ağızdan nefes alıp verme, bebeklerde iştah kaybı ve emmede azlık, dudak etrafında morluk, burunda akıntı, baş ağrısı, burunda kaşıntı ve peş peşe hapşırma.

Tedavisi: burun tıkanıklığının nedeni saptanır ve buna uygun tedavi oluşturulur. Burun içi etlerden oluşan bir tıkanıklıksa, cerrahi müdahale uygulanır. Daha basit faktörler sonucu oluşmuşsa burun açıcı spreylerle tedavi edilebilmektedir.

l Sinüzit: Burunda oluşan tıkanıklık nedeniyle burunda bakteri ve virüs oluşması şeklinde görülen enfeksiyondur.
Belirtileri: Burun tıkanıklığı, 2 hafta sürekli devam eden öksürük, göz çevresinde şişlik ve ağrı, yanak kemiklerinde ağrı, ateş, diş ve dişetlerinde ağrı ve mide bulantısıdır.

Tedavisi: Antibiyotik kullanımı ve burun açıcı ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bol sıvı tüketilmeli ve dinlenilmelidir. Buhar banyoları yapılmalı, buhar makinesiyle ferahlatıcı etki yaratılabilir.

l Koku ve tat alma bozukluğu: Adından da anlaşılacağı gibi yemeklerden tat almama ve kokulara tepki verememe durumudur.
Belirtileri: Yenilen yiyeceklerin tadını anlayamama, yoğun duyulan kokulara tepki verememe.

Tedavisi: Burundaki yapısal bozukluklar nedeniyle oluşan bir durum ise cerrahi müdahale yapılır, yapısal bozukluklardan kaynaklı değilse ilaç tedavisi uygulanır.

l Şekilsel burun problemleri: Normalde ince ve düz olması gereken burun boşluğunun eğri olması durumudur.
Belirtileri: Burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısıdır.

Tedavisi: Cerrahi müdahale yapılarak tıkanıklık yapan kısım düzeltilir.

l Ağız boşluğu ve dudaklarda oluşan iltihap ve tümörler: Tütün kullanımı ve uzun süre korunmasız güneş ışığına maruz kalmayla oluşan hastalıktır.
Belirtileri: Hemen belirtileri görülmez, hastalık ilerledikçe görülür. Dudaklardan beyaz renkte lezyonlar görülür ve akabinde kanama görülür.

Tedavisi: Tümör bir miktar sağlıklı doku ile birlikte çıkartılır ve gerekli durumlarda boyun disseksiyonu yapılır. Bazı vakalarda ileri evrelerde cerrahi ile birlikte radyoterapi ve kemoterapi tedavileri de uygulanmalıdır.

Boğaz Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

l Bademcik iltihabı: Bademcik üzerinde bakteri ve virüslerin birikmesiyle oluşan iltihaplardır.
Belirtileri: Boğazda kuruluk, yutkunmada zorluk, bademciklerin şişmesi, ateş ve boyundaki lenf bezlerinin şişmesidir.

Tedavisi: Hastanın dinlenmesi bol su ve sıvı şeyler tüketmesi gerekir. Antibiyotik kullanılır ancak bazı durumlarda enfeksiyon ilerlermiş olur bu nedenle takviye olarak ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılır.

l Uykuda tıkanma, solunum durması: 30-60 yaş arası görülen aşırı kilo kaynaklı olabilen bir hastalıktır.
Belirtileri: Şiddetli horlama, çok uyumaya rağmen uykudan dinlenmiş kalkmamak, gündüz aşırı uyku hali, konsantrasyon sorunu, reflü, baş ağrısı, cinsel istek azlığı, depresif haller, alt ıslatma, gece terlemesi ve hafıza ile ilgili sorunlarla karşılaşmadır.

Tedavisi: Hastalığın nedeni tespit edilip 3 farklı tedavi yöntem uygulanır. Birinci olarak koruyucu tedavi uygulanır. Alkol sigara tüketimi sonlandırılır. İkinci olarak, tıbbi tedavi uygulanır. Kişinin ağzını ve burnunu kapsayan bir cihaz yardımıyla pozitif basınç uygulanır. Son olarak da cerrahi müdahale yapılır. Burun, geniz, dil, damak cerrahi müdahale ile düzeltilir.

l Ses kısıklığı ve larenjit: Kişinin çeşitli nedenler sonucu ses kalitesinde ortaya çıkan sorunlardır.
Belirtileri: Ses kısıklığı, konuşamama veya fısıltıyla konuşma, boğaz ağrısı ve yutma güçlüğüdür.

Tedavisi: Hastanın sesini zorlayacak hareketlerde bulunmaması ve solunum yollarını tahriş edici ortamlardan uzak durmalıdır. Doktorun önereceği antibiyotiklerin 2 hafta kullanılmasıyla ses eski kalitesine geri dönebilir.

l Tükürük bezi hastalıkları: Tükürük bezlerinde ele gelen şişliklerin oluşması sonucu ortaya çıkan hastalıktır.
Belirtileri: Ağız kuruluğu, tıkanıklık, şişlik ödemdir.

Tedavisi: Uzman doktor tarafından iltihap operasyonla boşaltılır. Antibiyotik ve ilaç tedavisi uygulanır. Sürekli tekrarlanan bir durum ise tükürük bezleri alınır.

l Geniz eti büyümesi: Sıklıkla hastalık geçirmeye bağlı olarak ya da genetik faktörlerden ortaya çıkan hastalıktır.
Belirtileri: Soluk almada zorluk, iştahsızlık, sinüzit, uyku sorunları belirtilerindendir.

Tedavisi: Kortizonlu burun spreyi kullanılmalı ve zamana bırakılmalıdır. Kesin tedavi olarak, geniz eti cerrahi müdahale ile alınmalıdır.