Kulak Ağrısına Bitkisel Çözüm

Kulak ağrısı, her yaştan kişinin karşılaştığı sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Özellikle kış aylarında, enfeksiyonel nedenlerden dolayı kulak ağrısıyla sık karşılaşılmaktadır. Tıbbi olarak, genelde antibiyotik ilaçlarla tedavi uygulanırken, evde de çeşitli bitkisel yöntemlerle kulak ağrısı giderilebilmektedir. Her gün sofralarımızda tükettiğimiz, birinden lezzetli ve şifalı besinler, kuşak ağrısına da iyi gelmektedir.
Kulak Ağrısına Bitkisel Çözümler
Sarımsak: Kulak ağrısına bitkisel çözümler deyince, ilk uygulanması gereken sarımsaktır. Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak, enfeksiyonel kulak ağrılarında, iltihabı kurutucu etkisiyle oldukça faydalıdır. Sarımsak, ezilip suyu çıkarılarak kulağa bir iki damla olmak şartıyla damlatılır. Ya da, ezilip suyu çıkarıldıktan sonra, 1 kaşık zeytinyağıyla karıştırılır ve yine bir iki damla şeklinde kulağa damlatılır. İltihabı tedavi ettiği gibi, kulak kiri varsa yumuşatır.

Soğan: Soğan da aynı sarımsak gibi, kulak ağrısına bitkisel çözümler önerilerinin başında gelmektedir. Bir soğan rendelenerek ocakta hafif döndürülür, çıkan suyu alındıktan sonra kulağa damlatılır. Her gün bir ya da iki damla, ağrıyı hafifletir.

Zencefil: Zencefil, anti-inflamatuar özelliğe sahiptir. Daha çok, tazesi faydalıdır. Suyu çıkarılan zencefil, kulağa damlatıldıktan sonra, iltihabı kurutarak ağrıyı hafifletir.

Zeytinyağı: Hem lezzeti hem de sağlık için faydalarından dolayı sofraların vazgeçilmezi olan zeytinyağı, kuşak ağrısına iyi gelen doğal bir yöntemdir. Zeytinyağı kulağa, ısıtılarak veya öylece damlatılabilir. Hem ağrıya iyi gelir hem de kulak pasını yumuşatıcı etkiye sahiptir.

Nane yaprağı suyu: Hoş kokusu ve aromasıyla herkesin sevdiği nane, kulak ağrısı doğal yollarla azaltma yöntemlerinden birisidir. Taze nane haşlanarak veya robotlanarak suyu çıkarılır ve ağrıyan kulağa bir iki damla damlatılır. İlk denemede ağrıyı hafifletecek kadar etkilidir.

Fesleğen: Anti-inflamatuar özelliği tıbben kanıtlayan fesleğenin suyu çıkarılır ve kulağa birkaç damla damlatılır. Ayrıca, eğer ağrıyla beraber şişlik de varsa, kulak etrafına sürülebilir.

Limon suyu: Limon da kulağa iyi gelen bitkilerden. Tek başına ya da Zeytinyağıyla karıştırılarak kulağa damlatılabilir.
Bahsedilen yöntemler, kulak ağrısına iyi gelen doğal yöntemlerdir. Ancak, uygulamalarına dikkat edilmelidir. Bitkilerden hazırlanan kürler, kulağa en fazla iki damla olacak şekilde damlatılmalıdır. Bir de istenilen sonuç için, bir süre uygulanmaya devam edilmelidir. Doğal yöntemlere rağmen eğer ağrı hala geçmemişse, bir uzmandan tıbbi yardım alınmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.