Kua Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kua Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre KOAH hastalığı dünya çapında en sık ölüme yol açan dördüncü hastalıktır. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın baş harflerinin kısaltmasıyla adlandırılan hastalık tedavi edilebilen bir akciğer hastalığı olarak bilinmektedir. Hastalık genellikle kronik bronşit ve anfizem zemininde meydana gelen koah çeşitli belirtilere sahiptir. Hafif, orta şiddette ve çok ağır koah olarak üçe ayrılan koah hastalığı oldukça yaygındır, tahminlere göre Türkiye’de üç milyon kişide görülmektedir.

Koah hastalığı sigara içen kişilerde içmeyenlere göre yirmi kat daha fazla risk taşımaktadır. Dumanlı, tozlu, havalandırması kötü olan ve korunma önlemleri bulunmayan ortamlarda oturanlar için de hastalık görülme riski fazladır.

Koah Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Koah hastalığının belirtileri arasında ilk sırada balgam çıkarma ve öksürük yer almaktadır. Çıkarılan balgamın yeşil ve sarı renklerde olması akciğer enfeksiyonunun işaretçisidir. Bazı hastalarda balgamla birlikte kan tükürme de olmaktadır. Öksürük ise sigara içenler tarafından ilk etapta sigaradan dolayı zannedilerek önemsenmez. Özellikle sabahları ve soğuk havalarda öksürük daha şiddetli hale gelmektedir. Eğer bu evrede hastalık tanısı koyulursa hasta iyileşmektedir. Uzun süreli kronik öksürük en yaygın belirtidir. Koah hastalarında nefes darlığı ve nefes alışverişte güçlük görülmektedir. Bu kişiler hırıltılı şekilde nefes almakta ve bunun yanı sıra çabuk yorulma, aşırı derecede halsizlik, kanın oksijen doymuşluğunda azalma, kalp yetmezliğine bağlı ayaklarda şişlik, fiziksel aktivitelerde güçlük gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bazı risk grubunda olan hastalarda ise belirti görülmemektedir.

Koah Hastalığının Nedenleri

Koah hastalığının en bilinen nedeni etkin biçimde sigara kullanılmasıdır. Ne kadar uzun süre sigara içilirse koah görülme riski de o kadar artmaktadır. Mesleki zararlı gazlar ve mikro parçacık solunması da hastalığa neden olmaktadır. Bunun yanı sıra hava kirliliği de koah hastalığının nedenleri arasında yer almaktadır. Geçmiş yıllarda erkeklerde koah hastalığı fazla görülürken sigara içme oranının artmasıyla birlikte kadınlarda da sıklıkla rastlanmaktadır.

Koah Hastalığının Tedavisi

Koah hastalığının tedavisi için hastalığın ilk evreleri önem taşımaktadır. Bu evrede koruyucu önlemler alınarak hasta tedavi edilebilir. İleri evrelerde ise hasta rahat ettirilmeye çalışılır ve akciğerde görülen enfeksiyonun giderilmesi için çalışmalar yapılır. Hastalığa neden olan sigara ve çeşitli çevresel faktörlerden uzak durulur. Hastalığın başlıca etmeni olan sigaranın bırakılması tedavi sürecini olumlu yönde etkilemektedir. Bu süreçte hastaya ek olarak nefes açıcılar yani bronkodilatörler verilmekte, hekim önerisiyle iltihap giderici ilaçlara başlanmaktadır.