Kronik Orta Kulak İltihabı Belirtileri Ve Tedavisi

Kronik Orta Kulak İltihabı, Belirtileri Ve Tedavisi

Kulak kemikçikleri ve kulak zarından meydana gelen orta kulakta zaman zaman iltihap meydana gelmektedir. Herhangi bir hastalık ya da buna benzer durum nedeniyle ortaya çıkan iltihaplanmalarda ses iletiminde sorun yaşanmakta ve işitme kaybı ortaya çıkmaktadır. Özellikle orta kulak iltihabı kronik hale geldiğinde bu durum daha ciddi bir hal almakta ve hastaların son derece dikkatli olmaları gerekmektedir.

Orta kulakta iltihap meydana geldiğinde genellikle bu iltihap kulak zarının delinmesiyle akıntı şeklinde dışarı akmaktadır. Açılan delik zaman içerisinde kendiliğinden kapanmakta ve iyileşmektedir. Ancak bazı hastalarda kapanma ve iyileşme olmamakta, sürekli ya da aralıklı akıntı ile kulak çınlaması gibi durumlar görülmektedir. Bu da beraberinde işitme kaybının getirmektedir.

Kronik Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Kronik orta kulak iltihabı belirtileri içerisinde en önemlisi kulak ağrısıdır. Daha çok çocuklar tarafından hissedilen bu ağrılar bazı zamanlarda oldukça şiddetli hale gelmektedir. Buna ek olarak hastalarda işitme zorluğu, ateş, baş dönmesi, huzursuzlu ve dolgunluk gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Kronik hale gelen orta kulak iltihaplarında ara ara akıntı görülmektedir. Bu akıntılar kötü kokuya sahip olmakla birlikte bazen bakteriler nedeniyle de oluşmaktadır. Bakteri kaynaklı olanlarda kulakta şişme ve kızarma gibi bulgulara rastlanmaktadır. Bu ve buna benzer belirtiler ortaya çıktığında kronik orta kulak iltihabı ihtimaline karşı doktora başvurulmalıdır.

Kronik Orta Kulak İltihabı Ve Tedavisi

Kulakta iltihap görüldüğünde kronik orta kulak iltihabı tedavisi için hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekmektedir. Bu durum hem yetişkinler hem de çocuklar için geçerlidir. Tedavi için gidilecek doktor kulak burun boğaz uzmanıdır. Hastalığa zamanında müdahale edilmediğinde iltihap kronik hale dönüşmektedir.

Kronik orta kulak iltihabı teşhisi için hastalara işitme testleri ile bazı tahliller yapılmaktadır. Elde edilen sonuçlar göre işitme kaybının derecesi ortaya çıkmaktadır. Buna bağlı olarak orta kulakta basınç artmışsa ek olarak basınç ölçümü de yapılmaktadır. Tedavi şekli içerisinde ameliyat ya da ilaç tedavisi yer almaktadır. Bunun kararı doktor tarafından verilmektedir.

Kronik iltihaplarda doktorların çoğu kulak damlası ya da antibiyotik tedavisi uygulamaktadır. Ancak bazı hastalarda görülen iltihap için ameliyat da gerekmektedir. Buna ek olarak kronik orta kulak iltihabı görülen bazı hastalar için ise farklı bakteri türleri nedeniyle antibiyotik tedavisi faydalı olmamaktadır. Bundan dolayı kronik orta kulak iltihabı için uygulanacak tedavinin doğru belirlenmesi önem taşımaktadır.