Kronik Kulak İltihabının Belirtileri ve Tedavisi

Bilindiği üzere kulak, iç kulak, orta kulak ve dış kulak olmak üzere üç bölümden oluşur. Dış kulakla orta kulağı birbirinden ayıran bir de kulak zarı vardır. Kulağa su kaçarsa ya da sinüzit başta olmak üzere çeşitli enfeksiyonel hastalıklardan dolayı genize akıntı oluşursa kulakta enfeksiyon oluşur. Bazen de, östaki kanalında oluşan bozulmalar nedeniyle kulak iltihabı oluşur. Tedavi edilmediği takdirde zamanla kronikleşir.

Kronik Kulak İltihabının Nedenleri

Sinüzit: Kronikleşmiş kulak iltihabının altında yatan temel neden sinüzittir.

Geniz eti: Özellikle çocuklarda sık görülen hastalıklardan birisi olan geniz eti, kulak iltihabının da nedenidir. Tedavisi yapılmazsa enfeksiyon ilerler ve kronikleşir.

Sık orta kulak iltihabı geçirilmesi: Bazı kişiler, bağışıklık sisteminin zayıflığından dolayı sık olarak orta kulak iltihabı geçirirler. Yarım dönem içerisinde 3 veya daha fazla kulak iltihabı geçirilirse, kronikleşir ve tedavisi zorlaşır.

Yarık damak: Kronik kulak iltihabının nedenlerinden birisi de yarık damaktır. Yarık damak, anne karnında bebeğin bazı sebeplere bağlı olarak gelişim geriliği yaşamasından kaynaklanmaktadır. Sık kulak iltihabı geçirilmesinin ve iltihabın zamanla kronikleşmesinin nedenlerindendir.

Kronik Kulak İltihabının Belirtileri

Ağrı: Kronik kulak iltihabının en önemli belirtisi ağrıdır. Çocuklarda bu ağrı, daha şiddetlidir. İltihabın gereken şekilde tedavi edilmemesi sonucu, ağrı zonklama şeklinde şiddetini arttırır.

Ateş: Ani yükselen ve tekrarlayan ateş, kronik kulak iltihabı hastalığına işaret eden bir belirtidir.

İşitme kaybı: Kulak iltihabının kronikleşmesi, diğer belirtilerle birlikte işitme kaybını da beraberinde getirir.

Huzursuzluk: Ağrı, işitme kaybı ve ateş gibi yaşam kalitesini bozan belirtiler, kişide haliyle huzursuzluk oluşturur.

İştahsızlık: Daha çok, çocuklarda görülen bir belirtidir. Ağrı ve ateşe katlanamayan çocuklarda beslenme bozukluğu görülür.

Akıntı: Kulak iltihabına bağlı olarak oluşan ağrının şiddeti, oturup kalkılan zamanlarda değişmektedir. Eğilindiği zaman, kulakta oluşan basıncın artması dolayısıyla ağrının şiddeti de artar. Ayaktayken ya da düz konumdayken ağrı nispeten daha azdır. Ancak, kulaktaki basınç çok artması, zarın delinmesine, doğal olarak akıntı oluşmasına sebep olur. Akıntı, pembemsi ya da yeşilimsi bir renkte olabilir. Akıntı varsa, ağrı azalır.

Kronik Kulak İltihabının Tedavisi

Kronik kulak iltihabı, iltihabın nedenine göre tedavi edilir. Altta yatan sebep neyse, önce ona yönelik bir tedavi uygulanır. Genelde, antibiyotik içerikli ilaçlarla iltihap kurutulur ancak, geniz eti veya yarık damak gibi rahatsızlıklar varsa, cerrahi müdahale gerekebilir. Ameliyat için, gereken muayene ve tetkiklerden sonra bir tedavi planı belirlenir ve doktorun önerilerine uyulacak bir süreçle tedavi gerçekleştirilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.