Koyunlarda Şap Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Koyunlarda Şap Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Evcil yâda yabani tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülen ve bulaşıcı olan şap hastalığı halk arasında dabak hastalığı olarak bilinir. Zayıf bünyeli hayvanlarda ölüme sebebiyet veren şap hastalığı, genellikle et, süt ve iş gücü kaybına neden olur. Hasta hayvanların salyası ve derisi ile diğer hayvanlara da bulaşır. Burun akıntısı, idrar, süt, solunum yolu ve deri döküntüsü ile bulaştığı gibi rüzgâr ile de bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalığın 7 türü vardır ve bunlarında 64 alt türü bulunmaktadır. A, O, C, Sat 1, Sat 2, Sat 3, Asia 1 türleri mevcuttur. Ülkemizde en çok görülen şap hastalığı türü A,O ve Asia 1 türleridir. Hastalığa neden olan virüs oldukça dayanıklıdır. Ancak yüksek sıcaklıklarda dayanıksızdır. 85 derece ve üzeri sıcaklıklarda hemen ölür. Bu nedenle sütü kaynatıp, et de iyice pişirilirse virüs etkisini kaybedecektir. Hastalık insanlara bulaşmaz ya da bulaşsa bile çok fazla etkili değildir.

Koyunlarda Şap Hastalığı Belirtileri

Şap hastalığı belirtileri ağız, meme ve ayaklarda yaralar şeklinde ortaya çıkar. Sığırlarda 2 ile 7 gün kuluçka dönemi vardır. Küçükbaş hayvanlarda 1 ile 6 gün kuluçka dönemi vardır. Koyunlarda şap hastalığı belirtileri arasında, durgunluk ve iştahsızlık, yüksek ateş, süt veriminde düşme, sürüden geriye kalma, hayvanın salyalarının akması, dilini dışarı çıkarması gibi belirtileri görülür. Bunların yanı sıra, tırnaklarının arasında yaralar, kızarıklıklar ve ilerleyen dönemlerde tırnak düşmesi oluşur. Memelerinde yaraların oluşmasından dolayı yavrularını besleyemez ve süt sağımına izin vermez.

Koyunlarda Şap Hastalığı Tedavisi

Hastalık bulaşıcı bir hastalık olduğu için kesin bir tedavisi yoktur. Koyunlarda şap hastalığı tedavisi için, hasta hayvan bulaşma riskine karşı sağlıklı hayvanlardan ayrı bir yere alınır. Yara olan meme uçları dezenfektanlı bir sünger ile silinerek temizlenir. Ağız içindeki yaralar antibiyotik ilaçlarla temizlenmelidir. Ahırların temizliğine ve dezenfekte edilmesine dikkat edilmelidir. Hastalığın görülmesi halinde, sağlıklı hayvanlar bu hastalığa karşı aşılanmalıdır.

Şap Hastalığından Korunma Yolları

l Sağım öncesinde ve sonrasında malzemeler mutlaka sıcak su ile yıkanmalıdır.
l Aşısız olan hayvanlar, diğer sağlıklı ve aşılı hayvanların yanına sokulmamalıdır.
l Ahıra yeni alınan hayvanlar şap hastalığına karşı 10 gün süre ile gözetim altında tutulmalıdır.
l Hasta hayvanlarla ilgilenen bakıcı, diğer sağlıklı hayvanların yanına gitmemelidir.
l Bu hastalıktan ölen hayvanlar derince bir çukura gömülerek üzerine kireç atılmalıdır.
l Bakıcılardan başkasının ahırlara girmesine izin verilmemelidir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.