KONAK HASTALIĞI

Konak Hastalığı Nedir?

Bebeklerin başında kabuklanan deri parçalarının oluşturduğu bir hastalıktır. Konak hastalığı olarak nitelendirilen hastalık genelde bebeklerde ve çocuklarda çok yaygın görülür. Bebeklerin doğumdan birkaç ay sonrasında sarı lekeler şeklinde deride kabuk oluşması meydana gelir. Kabuklanmanın çocuklarda ve bebeklerde oluşması normal bir durum olarak karşılanır. Konak hastalığı aynı zamanda hassas deri hastalığı yağ bezi rahatsızlıkları olarak bilinmektedir.

Konak Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Konak hastalığını iyileştirmek için çeşitli tedavi yöntemleri kullanılır. Yağ bezi iltihabı olarak bilinen bu hastalık anneleri de düşündürmektedir. Kızarıklık ile başlayan bu süreç sizi endişelendirmesin. Konak hastalığı genelde yumuşak dokularda meydana geliyor. Yumuşak dokular herkes de hassastır. Yeni doğan ve yeni gelişen bebekler içinde olması çok muhtemel rahatsızlıklardır.

• Deride oluşan sarı ve kırmızı renkli kızarıklar için mutlaka bitkisel içerikli şampuan kullanmalıyız.
• Deriyi yenilemek adına enfeksiyonu yok edici kremler kullanılmalıdır. Konak hastalığı için en etkin bilinen antibiyotik içerikli kremler ve kortikosteroit içerikli kremlerdir.
• Ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinde çok yaygın bulunan keçisakalı bitkisi kullanımdır. Keçisakalı bitkisi baş bölgesindeki deriyi yenilemek adına yardımcıdır.
• Kurda yağı ve ısırgan yağı halk arasında en fazla bilinen cilt yenileyici bitkilerdir. Çocuklarda kısa sürede etki eder. Enfeksiyona maruz kalan cilt için kurdayağı kısa sürede fayda eder.
• Esanslı şampuan ve limon yağı kullanmak konak hastalığı tedavisinde yardımcı ürünler olacaktır.
• Çayır kraliçesi olara bilinen birçok bitkisel ürünler yağ bezinin yenilenmesine destektir.
• Zeytinyağı masajı halk arasında bilinen en etkili yöntemdir.
• Hemoopati olarak bilinen iyileştirici tedavi hekim tarafından uygulanır ve sorun çözülebilir.

Konak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Konak hastalığı olan bebekler veya çocuklar sürekli ellerini ilgili bölüme götürmek isterler. Dolayısıyla hassas doku yara şeklinde gözükür.

• Konak hastalığı ciltte kızarıklık yapar.
• Cilt üzerinde döküntü ve kaşıntı şeklinde yaygın belirtileri vardır.

• Deride yıpranma ve lekelenmeler meydana gelebilir.

Konak Hastalığı Hangi Bölgelerde Görülür?

Konak hastalığı genelde baş ve saç derisinin olduğu yerlerde görülür. Fakat konak hastalığı bebeklerin kaşlarında, kasık bölgesinde de görülmektedir. Göz kapakları ve koltukaltında oluşabilecek bir hastalıktır. En fazla çıkan bölge baş derisi, göz kapağı ve göbek delikleridir. Bazı bebeklerde ise, göğüs ortasında da kısa süreli iltihaplanmalar olması çok normaldir. Çocuğun başında kaşıntıya neden olabilecek ilgili hastalık durumunda uzman hekimden destek almak ve muhakkak kontrollere düzenli gitmek gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hassas doku hastalıklarının tedavisi mümkündür. Bu süreçte kötüleşmeden kısa sürede doktordan yardım almamız gerekmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.