Kedi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kedi Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi kedilerde de kedi hastalıkları olmaktadır ve bu hastalılar dikkate alınmalıdır. Özellikle evde beslenen kedilerin sağlığı daha da önemlidir. Kedilerin sağlığı kadar evde temas ettikleri insanlar içinde bu hastalılar önem arz etmektedir. Evde beslenen kediler düzenli olarak veterinere götürülerek aşıları yaptırılmalıdır. Çünkü bazı kedi hastalıkları kediler için ölümcül olabilir.

Kedi Hastalıkları

Kedilerde görülen hastalıklar çok çeşitlidir. Bunlar aşağıdaki gibidir.

l Flutd (sistit hastalığıdır)
l Hipertriodizm (tiroid bezi hastalıklarıdır)
l Periodontiti ( diş ve diş eti hastalıkları)
l İdrar yolu hastalıkları,
l Mantar,
l Üst solunum yolu hastalıkları,
l Lenfosarkom (bir çeşit kanser hastalığı)
l Diabetes mellitus (şeker hastalığı)
l Kedi tırmığı hastalığı,
l Yağ asiti eksikliği,
l Yalancı kuduz,
l Kuduz,
l Kemik hastalıkları,
l Meme bezleri enfeksiyonu,
l Gastropati (mide hastalığı),
l Kemik hastalıkları,
l AIDS,
l İştah kaybı,
l Gençlik hastalığı
Kedilerde Sık Görülen Hatalıklar

l Flutd; kedilerin sürekli kuru mama yemesi sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Kısaca kedi sistiti olarak bilinen bu hastalık, kedilerin sürekli kuru mama yemesi ve az su içmesi ile ilgilidir. Hastalık meydana geldiğinde kuru mama hemen kesilmelidir. Kedi doğal sulu mamalar ile beslenmelidir. Susuzluğa karşı dirençli oldukları için, su içmeye direnen kediye, et suyu, tavuk suyu gibi teşvik edici gıdalar verilmelidir. Tuvalet kumu sürekli değiştirilmeli ve veteriner hekimin verdiği ilaçlar ihmal edilmeden verilmelidir.
l Periodontit; diş ve diş eti rahatsızlıkları kedilerde genellikle 3 yaşından sonra ortaya çıkar. Dişleri tutan kemikte oluşan iltihap genellikle 3 yaşını doldurmuş olan tüm kedilerde görülür. Bunun için veteriner hekimden yardım alınmalıdır. Tedavi edilmeyen diş ve diş eti iltihapları diş kayıplarının yanı sıra, karaciğer, böbrek ve kalp gibi iç organlarda iltihaplanmalara neden olur. Kedilerde diş ve diş eti iltihapları için iyi ve kaliteli mama kullanılmalıdır. Kedi yılda en az bir kere veteriner hekime götürülmeli ve diş kontrolü yaptırılmalıdır. Ayrıca diş ve diş eti hastalıklarından korumak için kedinin dişlerini bebeklikten itibaren uygun bir fırça ile fırçalamak gerekir. Bu duruma da kedi alıştırılmalıdır.
l Hipertiroidizm; genellikle 8 ve üzeri yaşlarda görülen bu rahatsızlıkta, tiroid bezi fazla çalışarak fazla hormon üretir. Bunun sebebi, tiroid bezinde olan iyi huylu bir tümördür. Bu tümör hızlı ve aşırı hormon üretimine sebep olmaktadır. Bu hastalığın belirtileri arasında, iştah artması, kusma, tansiyon yüksekliği, kalp çarpıntısının hızlanması, aşırı hareketlilik ve vücut ısısının artması görülür. Bu hastalık için de bir veterinerden destek alınarak verilen ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.