Kardiyoloji Hangi Hastalıklara Bakar

Kalp hastalıkları, farklı yaş grubundan bireyleri etkileyecek derecede yaygınlaşmıştır. Erken teşhis, her hastalık için önem taşıdığı gibi, kalp hastalıkları için de önem taşımaktadır. Çeşitli kalp hastalıkları ve dolaşım sistemi bozukluklarıyla ilgilenen bölüm, kardiyoloji bölümüdür. Her yıl, belirli peridyodlarla bir kardiyoloji doktoruna muayene olmak, hayati önem taşımaktadır. Peki kardiyoloji bölümü nedir? Hangi hastalıklara bakar? Ayrıntılı şekilde açıklayalım.

Kardiyoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Kalp hastalıklarının birçok belirtisi vardır. Başta göğüs ağrısı olmak üzere nefes darlığı, idrara sık çıkma, halsizlik, çok çabuk yorumla, bilinç kaybı, bayılma, ödem ve çarpıntı, kalp hastalıklarının ortak belirtileridir. Kardiyoloji bölümü, bu belirtilerden şikayetçi olanların, ayrıntılı muayene, tedavi ve gerektiğinde sevk işlemleriyle ilgilenir. Ayrıca, doğuştan gelen kalp hastalıkları, hipertansiyon, koroner arter kalp hastalığı ve ritim bozukluklarıyla ilgilenen kardiyoloji bölümü, kalp hastalıklarının erken seviyelerde teşhis edilmesinde büyük önem taşır.

Yukarıdaki belirtilerle ortaya çıkan kalp hastalıklarının ayrıntılı teşhis ve tedavisi kardiyoloji bölümü tarafından yapılır. Bazı hastaların tedavisi ayakta yapılır, bazılarının ise hastaneye yatırılarak gözlem altında tutulması gerekir. Kardiyoloji bölümü tarafından yatışı yapılacak hastaların, ya genel serviste ya da koroner yoğun bakımda takibi yapılır.

Kardiyoloji Bölümü Hangi Tanı Yöntemlerini Kullanır?

Belirgin şikayetlerle kardiyoloji bölümüne başvuranlara, ekokardiyografi, koroner anjiyografi, elektrokardiyografi, kalp efor testi ve kandaki enzim düzeylerinin belirlenmesi şeklindeki tanı yöntemleri uygulanır. Hastaların genel durumuna ve hastalığın seviyesine bağlı olarak hastanın, kardiyoloji bölümü tarafından tedavisi veya sevki gerçekleştirilir. Cerrahi operasyon gerektirmeyecek kadar ileri seviyede olmayan rahatsızlıklar, kardiyoloji doktorları tarafından tedavi edilmekte, ameliyat gerektiren vakalar, kalp ve damar cerrahisi bölümüne sevk edilmektedir.

Nefes darlığı, soğuk terleme, sol kol ve civarında ağrı, zaman zaman mide bulantısı, göz kararması, hem hareket halindeyken hem de dinlenirken geçmeyen ağrılar, kalp hastalıkları belirtisi olabileceğinden kardiyoloji bölümü tarafından incelenen rahatsızlıklardır. Gelişmiş tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde, kalp gibi ciddi bir organda bile oluşacak hastalıkların tedavisi büyük ölçüde mümkündür. Yeter ki erken teşhis edilsin. Bahsedilen belirtilerden bir ya da birkaçını yaşayanların hemen bir kardiyoloji bölümü hekiminden randevu alarak muayene olmasında fayda vardır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.