Kanatlı Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kanatlı Hastalıkları, Belirtisi, Tedavisi

Kanatlı hayvanların sağlığını olumsuz etkileyen birçok hastalık vardır. Hastalığa yakalanan kanatlı nedeniyle çoğu zaman verim düşmekte ve kayıplar çok olmaktadır. Beslenmenin hayvan sağlığı üzerinde etkisi oldukça fazladır. Bu nedenle hayvan bakımında ve hastalıkları hakkında bilincin yüksek olması önemlidir. İhmal beraberinde birçok zarara davetiye çıkarabilir. Hastalığa yakalanan hayvan tedavi edilse dahi verim ve kazanç kaybına neden olabileceğinden tedbir almak gerekmektedir. Kanatlı hastalıkları kümesin ışığı, sıcaklığı, havalandırılması, nem seviyesine ve temizliğine önem verilerek önlenebilir. Kanatlı hayvanların yakalandığı ve verimlerini olumsuz açıdan etkileyen hastalıklar mikroorganizmalardan kaynaklanıp bulaşıcı türde olabilir ya da yetersiz beslenme, zehirlenme, kalıtsal hastalıklar gibi bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklı olabilir. Bulaşıcı karakterdeki hastalıklar; bakteriyel, mantar ya da viral hastalıklar olabilmektedir.

Bulaşıcı Olan Kanatlı Hastalıkları

Kanatlı Tifosu: Bütün kanatlılarda görülebilmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olup, ölüm oranlarının yüksek olduğu bir hastalık çeşididir. Tifolu olan tavukların civcivleri de bu mikrop ile doğarlar ve diğer civcivlere bulaştırabilirler ya da tavuktan aynı yemlik ve suluğun kullanılması sonucu başka bir tavuğa bulaşabilir. Hastalığın tedavisinde antibiyotikler kullanılır.

Kronik Solunum Hastalığı: Kanatlılarda çok yaygın bir hastalık olup tavuk ve hindilerde fazlaca rastlanmaktadır. Solunum yoluyla oluşan bu hastalığın belirtisi hayvanda solunum darlığı ve solunumun hırıltılı olmasıdır. Tedavi aşamasında hasta kanatlının yem ve suyuna antibiyotik karıştırılır ve vitamin takviyeleri yapılmaktadır. Hastalık hindi ve tavuk yetiştiriciliğinin olduğu her yerde görülebileceğinden oldukça temiz ve titiz davranmak gereklidir.

Salmonella Pullorum: Hastalığa tüm kanatlılar oldukça duyarlıdır. Damızlık sürülerin yumurtalarından çıkan civcivlere bulaşan hastalığa yakalananların ve ölüm oranlarının fazla olduğu bir hastalıktır. Enfeksiyon dış ortamda uzun süre canlı kalabilmektedir. Hastalık bulaşmış kanatlı, yumurtaları ve gaitaları nedeniyle enfeksiyonu bulaştırmaktadır. Enfekte hayvanda halsizlik ile beraber solunum sıkıntıları ve beyaz renkli ishal görülebilmektedir. Tedavi için etken maddesi Kloromfenikol veya Furozolidone olan ilaçlar kullanılmaktadır.

Kolibasillozis: Bu hastalığın başlangıç aşamasında hiçbir belirtisi olmayabilir. Dışkıda bulunan mikrop yumurtaya bulaşarak içerisindeki civcivi hasta edebilir. Mikrop bir kere kirli yumurtanın içine sızdıysa doğan civciv pek fazla hayatta kalamamaktadır. Mikrop göbek deliğinden civcivi hasta ettiğinden belirtileri arasında da göbek bölgesinde şişlik, halsizlik, tüylerin kabarması ve iştahsızlık görülebilir. Teşhisi kolay olmayan bu hastalığın tedavisi antibiyotikle sağlanmaktadır.

Newcastle Hastalığı: Öldürücü ve oldukça bulaşıcı bir kanatlı hastalığıdır. Temizliğe önem vermek bu hastalık çeşidini önlemede en dikkat edilecek noktadır. Çünkü bu hastalık pis olan kümeslerde ortaya çıkmaktadır. Hayvanlar yorgundur, hırıltılı soluk alırlar, yumurtalar kabuksuz olur ya da yumurta verimi çok düşüktür ve ani ölümler meydana gelir. Bu hastalığın önlenmesinde aşılama ve temizlik çok önemlidir.

Enfeksiyöz Bronşitis Hastalığı: Bir akciğer hastalığı olup solunum yoluyla bulaşabilen bir hastalık çeşididir. Öksürük ve hırıltı belirtileridir. Hayvanın dışkısı sulu olur, bol miktarda su içer ve tüylerinde kabarma görülür. Yumurtalar şekilsiz ve kabukları yumuşak olur. İlaç ile tedavisi mümkün değildir. Yumurtaya bulamadan önce aşılanma yapılırsa hastalığın önüne geçilebilir.

Pire, bit, kene ve uyuz böcekleri de hayvanları çok rahatsız eden, kaşıntıya neden olan dış parazitlerdir. Bulaşıcı hastalıklarda gerekli önlemlerin alınması ve aşılanma hastalıkların önlenmelerinde büyük rol oynar.

Bulaşıcı Olmayan Kanatlı Hastalıkları

Kullanılan yem ne kadar kaliteli olursa yumurta da o ölçüde iyi olur ve civcivlerde sağlıklı olur. Bulaşıcı olmayan fakat ölüm sayıları azımsanmayacak kadar kanatlı hastalık çeşidi vardır. Hindi ve tavuklarda küflü tahıllardan sağlanan yemlerin kullanımı mikotokikosis hastalığına neden olmaktadır. Tüm kanatlılar bu hastalığa fazlaca duyarlıdır. Birçok belirtisi olan bu hastalığın büyüme hızı, yumurta veriminde düşme ve ani ölümlerde artış en önemli belirtilerdir. Satın alınan her tahılın çok iyi bir denetimden geçirilmesi gerekir. Tedavi için ilacı yoktur. Hasta hayvana temiz su ve yem verilmelidir. Zehirlenen hayvanda oluşan belirtiler; iştah azalması, halsizlik, tüylerde kabarıklık, tavukların ibiklerinde solgunluk, ördeklerin bacaklarının altında kanama ya da morarmalar şeklindedir. Verimin beslenme ile ilgisini göz ardı etmemek gereklidir. Vitamin, protein, temiz gıda, temiz su, karbonhidratlar yeteri miktarda sağlanmalıdır ki kanatlı hayvan sağlıklı olsun ve verimi yüksek olabilsin.