Kalp Zarı İltihabı Bitkisel Tedavi

Kalp Zarı İltihabı Bitkisel Tedavi

Genellikle göğüs ortasında şiddetli ağrı ile ortaya çıkan ve belirtileri kalp krizi ile karıştırılan kalp zarı iltihabı tanısı çoğu zaman EKG ile konur. Kalp zarında sıvı birikmesi durumunda göğüs röntgeninde kalp olduğundan daha büyük görünür. EKG ile dokularda sıvı birikip birikmediğini de görmek için iyi bir yöntemdir.

Kalp Zarı İltihabının Tedavisi Nedir?

Kalp zarında sıvı birikmesi sonucu kalbe baskı uygulayarak kalbin normal çalışmasını engelleyebilir. Bu da kalp yetmezliği gibi ciddi bir rahatsızlığa sebep olur. Bunun için göğüs duvarından kalbe bir iğne sokularak sıvı boşaltılır ve kalbe uygulanan baskı azaltılır. Tüberküloz gibi hastalıklardan dolayı kalp zarında kalınlaşma oluşmuşsa cerrahi müdahaleye gerek duyulur. Kalp ağrısını geçirmenin ve tedavinin en iyi yolu aspirin kullanmaktır.

Kalp Zarı İltihabı İçin Beslenme Takviyeleri

Kalp için çok değerli bir antioksidan olan Koenzim Q10 günlük olarak 600 mg alınması gerekir. Kalp sağlığı için henüz bilimsel olarak kanıtlanmasa da E ve C vitamini korumaktadır. Kalbin verimli çalışması için de günlük olarak 300 gr magnezyum kullanılmalıdır. Ananastan elde edilen Bromelain adı verilen enzim öğünler arasında 2-3 kez alınabilir. Ananas tüketilebilir ya da ananastan elde edilen kapsül ya da şuruplar kullanılabilir. Ayrıca, balık yağı kalp sağlığı açısından çok önemlidir. Günlük olarak 2000 mg balıkyağı alınmalıdır.

Kalp Zarı İltihabı İçin Hangi Bitkiler Kullanılmalıdır?

Vücut sistemlerini kuvvetlendirmek için en etkin yöntemlerden birisi bitkileri kullanmaktır. Bitkiler genellikle extratlar, tentürler ve kurutulmuş bitkiler olarak kullanılabilir. Bitkilerin kullanım dozları aktarlardan ya da üreticilerinden sorularak öğrenilebilir. Kalp zarı iltihabı için kurutulmuş bitkiler genellikle 1 ile 3 gr arasında kullanılır. Kökler aksi belirtilmedikçe 10 dk. Kaynatılır ve 10 dakika demlenerek kullanılır. Ayrıca, yapraklar ve çiçekler de 10 dakika kaynatılarak, 10 dakika da demlenerek kullanılır. Bu tarz bitkisel ürünler günde 3-4 bardağa kadar tüketilebilir.

Kalbe Destek Vermek İçin Kullanılan Bitkiler

Kalbin en etkili ilacı melisadır. Altı aylık kullanımdan sonra kalbe ne kadar faydalı olduğu görülebilir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre alıç meyvesi de kalp hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır. Bu nedenle alıçtan marmelat, pekmez ve çay yapılmaktadır. Ayrıca son olarak günlük olarak 600 mg sarımsak kalp sağlığı açısından çok önemlidir. Son olarak bağışıklık sistemini güçlendirmek için propolis ve ekinezya kullanılabilir.