Kalp Zarı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Zarı İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Kalp krizi belirtilerine çok benzeyen belirtilere sahip olduğu için kalp zarı iltihabı belirtileri ortaya çıktığı zaman kalp krizi ile karıştırılmaktadır. Kalp zarı iltihabının birçok nedeni vardır. Ancak, genellikle ortaya çıkış nedeni kalbi saran bağ dokunun iltihaplanmasıdır. Bu enfeksiyonel durum kalbin etrafındaki dokulara zarar vererek kalbin görevlerini yapmasına büyük ölçüde engel olmaktadır. Kalp zarı iltihabı belirtileri birçok açıdan kalp krizi belirtilerine benzese de kalp krizi ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Çoğunlukla görüntüleme cihazlarıyla tanısı konan ve antibiyotik tedavisi ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Antibiyotik tedavisi ile kalbin bağ dokusundaki enfeksiyon kurutularak, vücuttaki su tutulumu en aza indirgenir.

Kalp Zarı iltihabı Belirtileri

Kalp zarında oluşan enfeksiyon zamanla kalbin görevlerini yerine getirmesine engel olmaya başlar. Kalp zarı iltihabı belirtileri arasında, göğüs boşluğunda şiddetli ağrı, omuzun sol arkasında şiddetli ağrı, mide bulantısı ve kusma, kuru öksürük gibi belirtileri bulunur. Bu belirtiler kalp krizinde de görüldüğü için genellikle kalp krizi ile karıştırılır. Bu belirtilerin görülmesi sonucu hastalar kalp krizi geçirdiklerini zannederler. Kalp zarı belirtileri genellikle görüntüleme cihazı ile kalp krizi belirtilerinden ayırt edilir. EKG çekilmesi bile kalp zarı iltihabının tanısının konmasını zorlaştırır. Bu yüzden kalp zarı iltihabının teşhisi için MR, ultrason ve tomografi gibi cihazlar kullanılır.

Kalp Zarı İltihabının Nedenleri ve Teşhisi

Kalp zarı iltihabı nedenleri arasında genellikle virüsler bulunmaktadır. Virüslerin yanı sıra, kalp krizi geçirmek, aşırı ilaç kullanımı ve vücuttaki farklı enfeksiyonların kalp zarına sıçraması ile kalp zarı iltihabı oluşmaktadır. Kalp zarı iltihabının teşhisi medikal görüntüleme cihazları ile mümkündür. Bilgisayarlı tomografi ve ultrason ile yapılan görüntülemelerde kalp zarındaki iltihaplı bölge görülmektedir.

Kalp Zarı İltihabı Tedavisi

Kalp zarı iltihabının tedavisi için hastalığın erken teşhisi çok önemlidir. Erken teşhis edilen kalp zarı iltihabının tedavisi genellikle 3 hafta sürmektedir. Ancak, başka organlara sıçramış olan enfeksiyonlarda tedavisi biraz zor olmaktadır. Kalp zarı iltihabında ilk uygulanacak olan tedavi yöntemi antibiyotik kullanımıdır. Antibiyotikler kalbin bağ dokusu çevresindeki iltihabı kurutarak kalbin daha düzgün çalışmasını sağlar. Antibiyotik tedavisinin cevap vermediği durumlarda, cerrahi müdahale yapılır. Cerrahi müdahale çok fazla tercih edilen bir yöntem olmasa da iltihabın çok yoğun olduğu zamanlarda uygulanan bir yöntemdir. Cerrahi müdahale ile hastanın kalbinin çevresindeki iltihaplı kesim temizlenir ve daha sonra ilaç tedavisi ile süreç devam eder.