Kalp Zarı İltihabı Belirtileri Nelerdir

Kalp Zarı İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri ortaya çıktığında genellikle kalp krizi ile karıştırılan bir hastalıktır. Birçok sebepten meydana gelen bu rahatsızlık, kalp krizi belirtilerine çok benzemektedir. Kalbi saran bağ dokudaki bir iltihaptan dolayı ortaya çıkar. Birçok virüs nedeniyle kalp çevresindeki dokulara zarar vererek kalbin düzenli çalışmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Genellikle medikal görüntüleme araçları ile tanısı konulan bu rahatsızlığın tedavisi genellikle antibiyotik ilaçlarla yapılmaktadır. Kullanılan antibiyotikler sayesinde iltihap kurutularak vücutta su tutulumu azaltılır.

Kalp Zarı iltihabı Belirtileri

Kalp dış zarında oluşan iltihap zamanla yayılarak kalbin hareketlerini düzgün yerine getirememesine neden olmaktadır. Kalp zarı iltihabı belirtileri arasında, şiddetli göğüs ağrısı, nefes alıp verirken bıçak saplanır gibi bir ağrı, mide bulantısı, sol arka omuzda ağrı, kuru öksürük ve kusma gibi belirtiler görülür. Bu belirtiler aynı zamanda kalp krizi belirtileri ile aynıdır. Bu nedenle genellikle kalp krizi ile karıştırılan bir rahatsızlıktır. Kalp zarı iltihabının belirtileri genellikle medikal görüntüleme cihazları ile daha net anlaşılır. MR, ultrason ve bilgisayarlı tomografi yöntemleri ile kesin tanı konur. Bazı türlerinde sıvı birikmesi görülmez. Bazıların da ise sıvı birikmesi görülür.

Kalp Zarı İltihabının Nedenleri

Genellikle virüsler tarafından oluşan kalp zarı iltihabı ayrıca, aşırı ilaç kullanımı, kalp krizi geçirmek ve vücudun başka organlarında bulunan virüslerin kalbe sıçraması ile oluşur. Bu virüslerden en fazla bilineni AIDS virüsüdür.

Kalp Zarı İltihabının Teşhisi

Kalp krizine benzeyen belirtiler gösterdiği için teşhis koymak zordur. Bu nedenle, bilgisayarlı tomografi ve ultrason ile görüntüleme yapılarak teşhis konabilir. Bu görüntüleme cihazları ile kalpteki iltihap çok daha kolay görülerek teşhis konabilir.

Kalp Zarı İltihabı Tedavisi

Kalp zarı iltihabı tedavisi için ilk uygulanacak tedavi yöntemi antibiyotik kullanımıdır. Antibiyotik kalp zarı içinde bulunan iltihabın kurumasını sağlar ve kalbin düzenli çalışması sağlanmış olur. İltihabın antibiyotik ile temizlenemediği durumlarda cerrahi müdahale uygulanır. Genellikle tercih edilen bir yöntem olmasa da iltihabın aşırı olduğu durumlarda ameliyat ile kalp zarı çevresindeki iltihap temizlenir ve vücuttan atılır. Ameliyattan sonra ilaç tedavisi ile hastanın iyileşme süreci başlamış olur.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.