Kalp Ve Damar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Ve Damar Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

İnsan hayatında ciddi hastalıkların başında gelen kalp ve damar hastalıkları hakkında uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre hem kadınlar hem de erkekler risk altında bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre her üç kadından birinin kalp hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiği görülmektedir. Kadınlarda kalp damar hastalıkları genellikle erkeklerden on yıl sonra ortaya çıkmaktadır. Bunun üzerinde etkili olan unsur menopozla ile birlikte hipertansiyon, diyabet, kan yağlarının yükselmesi ve kilo artması gibi faktörlerdir.

En önemli ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kalp hastalıklarının en yaygın sebebi kalbe giden koroner damarlardaki tıkanma ya da daralmadır. Koroner arter hastalığı ismi verilen bu durum zamanla oluşmakta ve kalp krizine yol açmaktadır.

Kalp Damar Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Kalp damar hastalığı belirtileri genellikle belirsiz olmaktadır. Hatta bazı durumlarda direkt kalp krizi ile ortaya çıkmaktadır. Ancak yinede şu bulgular varsa mutlaka dikkatli olunmalıdır. Çabuk yorulma, uzun mesafe yürüyememe, nefes darlığı, yürüme esnasında göğüste yanma, göğüste baskı ve basınç hissi, tok karnına yürümekte ya da eşya taşımakta zorlanma, hızlı ye da yokuş yukarı yürüme esnasında göğüste yanma ve zorlanma hissedilmesi ve yürürken sol kolda uyuşma ve ağırlık hissi kalp damar hastalıkları belirtilerindendir. Bu belirtiler görüldüğünde hiç vakit kaybetmeden kalp damar hastalıkları uzmanına başvurulmalı, gerekli testler yapılarak doktorun verdiği tedaviye uyulmalıdır.

Kalp Damar Hastalıklarının Nedenleri

Kalp damar hastalıklarının sebepleri arasında yaklaşık yüzde seksenlik kısmı hipertansiyon, sigara, yüksek kan yağları, ailede genetik kalp hastalığı, hareketsiz yaşam tarzı gibi nedenler meydana getirmektedir. Bunların yanı sıra şişmanlık da önemli bir neden olarak görülmektedir. Ülke çapında yapılan bir çalışmadan ülkedeki kadınların yaklaşık yüzde kırk altısı obez sınıfına girmektedir. Bu kadınların çok az bir kısmı fiziksel aktivite yapmaktadır. Bu da diyabet riskini artırmaktadır. Diyabet hastalığı kalp damar hastalığı görülme ihtimalini erkeklerde iki ya da üç kat artırırken kadınlarda ise bir risk yedi kata kadar çıkmaktadır. Bu nedenle daha fazla dikkatli olunması gerekmektedir.

Kalp Damar Hastalıkları Ve Tedavisi

Kalp damar hastalıklarından korunmak için hastalığa neden olan faktörlerden uzak durulması gerekmektedir. Bu hastalıkların teşhisi konulduğunda hasta bu durumu kalp krizi ile fark etmediğinden dolayı şanslı sayılmaktadır. Hastalığın tedavi için uzmanların yapacağı detaylı muayene sonrasında damar tıkanıklı varsa bu açılmakta, yoksa hastalığın nedenine uygun diğer tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.