Kalp Stent Özellikleri ve Faydaları

Kalp Stent, Özellikleri ve Faydaları

Kalp stent, kalp damarlarında tıkanma ya da kapanma meydana geldiğinde uygulanan etkili bir yöntemdir. Uygulanan bu yöntem ile tıkalı olan kalp damarları genişlemekte ve eskisi gibi kan akışı sağlanmaktadır. Öncelikli olarak kalp rahatsızlıklarında uygulansa da bunun yanı sıra böbrek rahatsızlığı, bacak ve beyne giden damarların tıkanmasında da kalp stent yöntemi uygulanmaktadır.

Kalbe takılan stent çelikten yapılmakta ve genellikle boru ve kafes şeklinde olmaktadır. Bu sayede takıldığı bölgede kanın akmasını sağlamaktadır. Çelikten yapılmış olması takma işleminin ardından kanın pıhtılaşmasına yol açmaktadır. Bundan dolayı stent takıldıktan sonra hastalara aspirin ve buna benzer ilaçlar verilmektedir.

Kalp Stent Ve Özellikleri

Stent işleminin kolay şekilde yapılabilmesi için çoğunlukla balon yöntemi ile birlikte uygulanmaktadır. Bu yöntemde tıkalı olan bölgeye balon yerleştirilmekte ve balon şişirilerek genişleme sağlanmaktadır. Stent yöntemi ile damarlar daha geniş, homojen ve yuvarlak şekilde açılmaktadır. İşlemin ardından beş ile sekiz hafta geçtikten sonra stendin üzeri kendiliğinden damarın iç kısmında bulunan tabaka ile kaplanır. Bu sayede stent artık vücudun bir parçası haline gelmektedir.

Kalp Stent Çeşitleri

Stent çeşitleri incelendiğinde bunlar ilaçlı stent, metal stent, yama stent ve eriyebilen stent olmak üzere dörde ayrılmaktadır. Metal stent örgü şeklindedir. İlaçlı stentlerde ise takılırken üzerinde bir sıvı olmakta ve bu sıvı sayesinde zaman içerisinde üzeri doku ile kaplanmaktadır. Son dönemlerde ortaya çıkan eriyebilen stent ise takıldıktan belli bir süre sonra bypass yapılacağında kullanılmaktadır.

Stent Nasıl Takılır?

Stent öncelikle tıkanıklığın bulunduğu bölgeye ulaştırılır. Daha sonra damar yolunda stendin içinde yer alan balon şişirilir ve böylece stent açılarak damar duvarına gömülür. Ardından balon indirilir ve stent oraya yerleşik şekilde bırakılarak balon çıkarılır. Takıldıktan sonra yeri oynamayan stent bir ömür boyunca takıldığı yerde kalmaktadır. Eğer stent içinde tıkanma meydana gelirse bu durumda yerine yeni stent takılmaktadır.

Genellikle stentler her damara takılmamaktadır. Çünkü bazı damarlar stent uygulaması için uygun olmamaktadır. Bu damarlar için doktor tarafından detaylı muayenenin ardından bypass kararı verilebilmektedir.