Kalp Pili Kullanımı ve Faydaları

Kalp pili, kalbe elektriksel uyarılar veren elektronik bir cihazdır. Kalp pilleri, elektronik devre ve kablolardan oluşur. Bu elektronik devre elektriği bu kablolar vasıtasıyla kalbe gönderir. Kalp pili kalbin ritmini sürekli kaydederek, bu kayıtların dışarıdan okunmasını sağlar. Kalp yetmezliği hastalığında kullanılan kalp pilleri, kalbin, alt karıncıklarından kan pompalanması işlevini yerine getirmesi için yardımcı olur. Alt karıncıkların kanı yeterince pompalayamaması sonucu kalp ritminde bozukluk olur. Kalp pili, karıncıkların yeterli miktarda kan pompalayabilmesi için elektrik sinyalleri gönderen bir cihazdır. Kalp pilleri ani ölüm riskini en aza indirir.

Kalp Pili Nasıl Takılır?

Lokal anestezi ile kapalı yapılan bir ameliyat ile pil vücuda yerleştirilir. Göğüsün üst kısmına atılan küçük bir çizik ile kalp pili göğüsün alt kısmına yerleştirilir. Pilin kabloları bir damar vasıtasıyla kalbe götürülerek buraya bağlanır. Kalbe bağlanan kabloların diğer ucuna kalp pili bağlanır ve doktorun kalp pilini programlamasından sonra göğüs altına yerleştirilir ve kesik kapatılır. Kalp pili ameliyatı iki saat ile üç saat arasında sürer. Hasta, kalp pilinin çalıştığından ve ameliyattan sonra bir sorun olmadığından emin olmak için bir gece hastanede bekletilir. Kalp pilinin bataryasının ömrü 7 ile 8 yıl arasındadır. Hastanın kontrolleri sırasında bataryanın durumu kontrol edilir. Süresi dolan pil değiştirilir. Bu değiştirme işlemi sırasında sadece batarya değiştirilir kablolar ellenmez.

Kalp Pilinin Faydaları

Kalp pili faydaları arasında, kişinin kendini daha iyi ve daha aktif hissetmesini sağlar. Kişinin hastaneye yatmasına gerek kalmaz ve ölüm riskini en aza indirir. Kalp pili kanın daha iyi pompalanmasını sağlayan bir alettir. Kalp yetmezliği olan hastalarda kanı pompalayabilmek için sol karıncık büyür. Ancak, kalp pili takılan hastalarda bu sorun görülmez. Üç farklı durumda üç farklı pil kullanılmaktadır. Birincisi, kalbin ritmini arttırmak için kullanılan kalp pilleri, ikincisi kalpteki hızlı ritim bozukluğuna bağlı olarak oluşan ani ölümleri engellemek için kullanılan kalp pilleri, üçüncüsü ise, kalp yetmezliğinde kullanılan ve üç kablolu ve kalp kasının kasılmasını ayarlayan pillerdir.