Kalp Nerede Konumu ve Özellikleri

Yaşamsal faaliyetlerin gerçekleştiği kalbimizin nerede olduğunu, konumunu merak edenlerin yanıtları almalarını ve hangi özelliklere sahip olduğunu da öğrenmelerini sağlayacağımız bu yazımız sayesinde sizler de sorunlarla daha kolay baş edebileceksiniz. Çünkü herhangi bir ağrı durumunda veya çeşitli rahatsızlıklarda, kalbinizin ne kadar tehdit altında olacağının da farkına varmış olacaksınız.

Kalbin yeri nerededir?

Vücudun sol tarafında bulunmaktadır ve göğüs kafesi içerisinde yer alan iki akciğer arasında yer almaktadır. Diyafram kasının üzerinde ve Sternum arkasında bulunmakta olan organımızdır.

Kalbin görevleri nelerdir?

İlk görevi vücuda kanı pompalamaktır, bunun dışında ise vücut ısısını düzenlemektedir. Asit ve baz dengesinin korunması da yine kalbin görevleri arasında bulunmaktadır. Hormon ve enzimlerin ilgili yerlere taşınmasında ve metabolizma faaliyetleri ile meydana gelen atık ürünlerin de vücuttan atılmasında görevli olan bir organımızdır.

Kalbin hangi özellikleri vardır?

Kalbin çarpması her canlıda farklı sayıdadır ve insanlarda bu sayı 60 ile 80 arasında değişkenlik göstermektedir. Aynı şekilde kalbin ağırlığı da erkeklerde 250 ile 400, kadınlarda ise 200 ile 300 gram arasında değişebilmektedir.

Uzunluğu konusunda yaklaşık olarak 12 ile 13 cm gibi bir değerden söz edilecektir. Sol ve sağ uzantıları 8-9 cm genişliğinde, arka ve ön boylarını gösteren kalınlığı da 5-6 cm civarında değişebilmektedir.

Kalbin toplamda 4 adet odacığı bulunmaktadır. Sağ ve sol kulakçık ile sağ ve sol karıncık olmak üzere 4 odadan oluşan kalbin, ikiye ayrıldığı kısma ise septum adı verilmektedir.

Ayrıca 4 adet kapakçığı bulunmaktadır ve sağ kulakçık ve karıncık arasında bulunan kapağı triküspid kapak olarak adlandırılmaktadır. Sağ karıncık ve akciğer artesi araısnda bulunup, sağ karıncıktan pompalanmış olan kanın geri dönüşünü engelleyen kapakçık ise pulmoner kapak olarak adlandırılmıştır.

Bunun dışında sol kulakçık ve karıncık arasında mitral kapak bulunmaktadır.

Sol karıncık ve aort arasında yer alan ve aort kapağı olarak adlandırılan bu kapak ise sol karıncıktan pompalanan kanın geri dönüşünü engellemektedir.

Bu kapakçıklar sayesinde kan tek yönlü olarak hareket etmektedir ve bu da insanların kalp sağlığının yerinde olmasında etkili olmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.