Kalp Kası Özellikleri ve Faydaları

Vücudumuzun eşsiz bir işleyişe sahip olması halinde çok sağlıklı bir hayat sürebiliriz. Hayati organlarımızdan olan kalbin de muhteşem bir düzen içerisinde çalışması için kalp kaslarının büyük önemi bulunmaktadır. Kalp kası özellikleri ve faydaları ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bu yazımızda almanıza olanak veriyoruz. Böylece sizler de kalp kası ile ilgili ulaşmak istediğiniz bilgileri edinebilirsiniz.

Kalpte üç katmandan birisi olan myocardium yapı olarak çizgili kaslara benzemektedir, ancak çalışma olarak istek dışı hareket eden kaslardır. Yapısında bulunan çizgiler ise kasların akün ve miyozin liflerinin durumlarından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda diğer kas hücrelerinden bağımsız olarak da çalışmaktadır.

Kalp kasın özellikleri nedir?

Kalpteki iç uyarım ile çalışmakta olup, istem dışı hareketler gözlenmektedir. Kalbin uyarısıyla çalışmakta olan kalp kasının, atım hızı ve kasılma gücü ise otonom sistem ile kontrol altında tutulmaktadır. Bu sistemin adı ise nüro humoral olarak adlandırılmaktadır. Kalp atım hızında etkili olan diğer bir faktör ise hormonlardır.

Kalp kasının çalışması sinir sisteminin kontrolü altında gerçekleşmektedir. Sinirlerin ise kalp kası içerisinde bulunan purkinje telleri olduğunu söylemek mümkündür. Eğer bu sinirler bozulursa, bu durumda felç meydana gelmektedir. Kalp kası vücudun hareketlerinde etkili olduğu için, diğer dokulara göre daha fazla enerji harcayarak, daha fazla oksijene ihtiyaç duymaktadırlar. Kalp kası çekirdeğinin orta kısmında bulunan ve kaslara ile hücrelerde interkale disklerin mevcut olduğu görülür. Kas liflerinin yapısı, tıpkı iskelet kasında olduğu gibi düz lifler şeklindedir. Bazı durumlarda çatallaşmakta oldukları gözlemlenir. Aynı zamanda kramp geçirme gibi bir durumun yaşanması da söz konusu değildir.

Kalp kası hastalıkları var mıdır?

Kalp kasının anormal bir şekilde çalışmasına neden olan hastalıklar vardır. Bunlar bilinmeyen nedenlerden kaynaklanması halinde primer, sekonder nedenlere bağlı olarak gerçekleşmesi halinde ise spesifik kalp hastalıkları olarak adlandırılacaktır.

Primer nedenlerden kalp kası hastalıkları dilate kardiyomiyopati, hipertrofik kardiyomiyopati, restriktif kardimiyopati ve displazi olarak adlandırılmaktadır.

Spesifik kalp kası hastalıklarına ise örnek olarak toksik kardiyomiyopatiler verilebilmektedir. Bununla birlikte bazı durumlarda ise sistemik olarak yada aşırı duyarlılıktan gerçekleştiği gözlemlenir.