Kalp Kası İltihabının Belirtileri Nelerdir

Kalp Kası İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Vücuttaki diğer kaslarda olduğu gibi virüslerin ve bakterilerin neden olduğu hastalıklar sonucu kalp kası iltihabı oluşur. Kalp kası iltihabı yaşayan hastaların, öncesinde kızamık, çocuk felci, grip ve kabakulak gibi hastalıkları geçirip geçirmediği sorgulanır. Bu hastalıklara neden olan virüsler kalp kası iltihabına neden olabilir. Kalp kası iltihabı ileriki dönemlerde difteri denilen daha tehlikeli hastalıklara neden olabilmektedir. Ancak, difteri aşısı yaptıranların bu hastalığa yakalanma riski daha düşüktür.

Kalp Kası İltihabı Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Kalp kası iltihabı belirtileri ilk muayene sonucu ortaya çıkar. Kalpteki karıncıkların şişerek baloncuk oluşturması ilk belirtilerdendir. Oluşan bu baloncuklar kalp kapakçıklarının kapanmasını engeller. Bunun sonucu olarak, kalbin kan pompalaması esnasında değişik sesler duyulur. Kalp normal hareketlerini yapamamaya başlar ve ileriki safhalarda kalp kanı pompalayamamaya başlar. Böylelikle kalp kanı diğer organlara yeterince pompalayamaz ve kalpte oluşan pıhtılar hastanın felç olma riskini ve kalp krizi geçirme krizini arttırır. Hafif dereceli kalp kası iltihaplarında belirti vermeyebilir. Ancak kalp kası iltihabının şiddetli olduğu durumlarda aşağıdaki belirtiler görülebilir.

l Göğüste oluşan şiddetli ağrı,
l Kalp atışlarında düzensizlik ve ritim bozukluğu görülür,
l Hareket edildiğinde ve otururken nefes almada güçlük yaşanır,
l Kalp çarpıntısı, halsizlik ve yorgunluk görülür,
l Ayak bilekleri ile bacaklarda şişmeler görülür,
l Çocuklarda yüksek ateş, bayılma, nefes darlığı görülür ve ciltte renk değişimi gözlenir,
l Baş ve boğaz ağrısı, yüksek ateş ve ishal görülür,
l Ani ölümler yaşanabilir.
Kalp Kası İltihabı Tedavisi

Kalp kası iltihabı belirtilerinin görülmesinden sonra hasta ciddi bir şekilde tedavi sürecine alınmalıdır. Doktor tarafından verilen tavsiyelere ve önerilere harfiyen uymak tedavi aşamasında çok önemlidir. Kalp kası iltihabı tedavisi sırasında, istirahat edilmelidir ve doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Hastanın kalabalık ortamlardan uzak durması, hijyen kurallarına uyması ve haşeratlardan uzak durması gerekir. Hastalar özel yaşamlarına çok dikkat etmelidirler. Tüm bu öneriler hastanın hem kendi sağlığı hem de yakınlarındakilerinin sağlığı açısından çok önemlidir. Kalıcı kalp hasarı oluştuğu durumlarda, tuz tüketimi azaltılmalı, sigaradan uzak durulmalı ve alınacak olan sıvı miktarını da sınırlamak gerekmektedir.