Kalp Kası İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kası İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Vücudun en önemli organlarından biri olan kalp, kaslardan oluşmuş bir organdır. Vücuttaki diğer kaslarda oluşan enfeksiyonel durumlar gibi kalp kasında da iltihabi durumlar oluşabilir. Kalp kası iltihabı durumunda, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, göğüs bölgesinde şiddetli ağrı, yorgunluk, halsizlik gibi şikâyetler ortaya çıkar. Kalp kası iltihabı, vücuda giren bazı virüs ve bakterilerin kalp kasına yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur.

Kalp Kası İltihabı Nedenleri

Kalp kası iltihabı nedenleri arasında, grip, çocuk felci, kabakulak ve kızamık gibi hastalıkların virüsleri neden olmaktadır. Bu hastalıklar sebebiyle kana çok miktarda virüsün bulaşması ile kalp kası iltihabı görülür. Bu enfeksiyonlar ciddi sonuçlar doğuran çok tehlikeli olmaktadır. Ayrıca difteri hastalığının virüsü de bu hastalığa neden olmaktadır. Ancak, difteri hastalığının aşısının yapıldığı durumlarda kalp kası iltihabı görülme riski daha azdır. Bunların yanı sıra domuz eti yenmesi ile bulaşan trişinoz adı verilen hastalıkta kalp kası iltihabına neden olur. Bu sayılan nedenlerden başka, AIDS virüsü, romatoid artrit, alerjik hastalıklar, bağışıklık sistemi hastalıkları, damar hastalıkları ve mantar hastalıkları da kalp kası iltihabına neden olur.

Kalp Kası İltihabı Teşhisi

Kalp kası iltihabının teşhisi oldukça zordur. Genellikle diğer organlarda oluşan iltihaplar ön plana çıkmaktadır. Öncellikle bir kardiyoloji uzmanına başvurmak gerekir. Doktorun muayenesi sırasında kalpte üfürüm adı verilen anormalliklerin duyulması, yüksek ateş, göğüs ağrısı gibi durumlar teşhis için yardımcı bulgulardır. Kalp kası iltihabı için başka tetkikler de yapılması gerekir. EKG çekilerek kalp atışlarındaki düzensizlikler görülür. Röntgen çekilerek kalp büyümesi görülebilir. Akciğer grafisi çekilerek, akciğerde sıvı toplanması görülebilir. Bazen akciğer normal de olabilir. Ayrıca, manyetik rezonans adı verilen görüntüleme yöntemi de kullanılabilir.

Kalp Kası İltihabı Tedavisi

Kalp kası tedavisi genellikle antibiyotik tedavisi ile yapılır. Ayrıca tedavi sırasında dinlenme de tedavinin etkin olması açısından önemlidir. İlaç tedavisi sırasında dinlenme tavsiyesine uyulmaz ise, ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Ağır egzersiz yapan grip hastalığı olan kişilerde ritim bozukluğu olabilir ve bu ritim bozukluğu ani ölümlere neden olabilir. Diş çürükleri ve bademcik iltihaplarının gecikmeden tedavi edilmesi gerekir. Coxackie b enfeksiyonu olan hastaların, görüntüleme cihazları ile yapılan görüntülemelerde enfeksiyonun tamamen ortadan kalkıncaya kadar yatak istirahati uygulanması gerekir. Bu süre 10 ile 14 gün arasındadır. Kalp kası iltihabı tedavisi sürecinde antibiyotik tedavisi, ritim düzenleyici ilaçlar, kan sulandırıcı ilaçlar ve idrar söktürücü ilaçlar şeklinde yapılması gerekir. İlaç tedavisi yanı sıra diyet uygulanması da gerekir. Dengeli beslenme, az tuzlu diyet, sık sık ve az yemek yenilmesi ve hastanın çok yorulmaması gerekir. Kalp kası iltihabı genellikle tamamen iyileşir. Bazı hastalarda ise kalp kasının genişlemesinden dolayı hastalık iyileştikten bir süre sonra kalp kası hastalığı meydana çıkabilir.