Kalp Kapakçığı Zarı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kapakçığı Zarı İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs ortasında oluşan şiddetli ağrı genellikle kalp krizi olarak algılansa da bazen bu ağrı kalp zarı iltihabı da olabilir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşsa da kalp kapakçığı zarı iltihabının sebebi genellikle virüslerdir. İltihap nedeniyle kalp zarı içinde sıvı birikmesi olabilir ve belirti vermeyen bu durum göğüs filminde görülür. Vakaların bazılarında bu sıvı kalbe basınç yaparak kalbin düzenli çalışmasını engeller. Bazen de tüberküloz nedeniyle oluşan iltihaplarda zar kalınlaşarak kap hareketlerini kısıtlar ve kalp yetmezliğine neden olabilir.

Kalp Kapakçığı Zarı İltihabının Nedenleri Nelerdir?

Kalp kapakçığı zarı iltihabı genellikle virüsler nedeniyle sağlıklı insanlarda bile aniden ortaya çıkabilir. Belirtileri genellikle kalp krizi belirtilerine çok benzer ve EKG ile bile ayırt edilmesi güçtür. Kalp kapakçığı zarının iltihabı bazen de kalp krizi sonrasında oluşur ve bu durum iki şekilde olur. Kalp kası ölümüne bağlı olarak oluşan iltihap ve daha az görülen “Dressler Sendromu” diye bilinen türüdür. Bu sendrom genellikle kalp krizinden bir hafta sonra ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin kalp dokusuna karşı oluşturduğu anormal bir savunma sistemidir. Kanser nedeniyle de kalp zarı iltihabı görülebilir. Ayrıca kalp zarı içinde sıvı toplanmasına bağlı da oluşan kalp yetmezliği ortaya çıkabilir. İleri derecede böbrek yetmezliği vakalarında da kalp zarı iltihabı oluşabilir.

Kalp Kapakçığı Zarı İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Genellikle göğüs ortasında ağrıya neden olan kalp kapakçığı zarı iltihabının belirtileri arasında, öne doğru eğilince ağrının artması, nefes alıp verirken akciğerlerin hareketinin ağrıya neden olması gibi belirtiler görülür. Göğüs ağrısı kalp krizindeki gibi omuza ve kollara yayılmaz. Kalp zarında sıvı birikmesi sonucu göğüs filminde kalp daha büyük görünür. Tanı EKG ile konur ve bu yöntemle sıvı birikip birikmediği görünür.

Kalp Kapakçığı Zarı İltihabının Tedavisi Nedir?

Kalp kapakçığı zarı iltihabında genellikle sıvı birikmesi olur ve bu sıvı da kalbe baskı yaparak kalbin düzensiz atmasına ve kalp yetmezliğine neden olur. Ciddi bir durum olan kalp yetmezliğinin oluşmaması için kalbin üzerindeki baskının vakit kaybetmeden azaltılması gerekir. Bunun için göğüs duvarından kalbin içine sokulan bir iğne ile bu sıvı boşaltılır. Kalp hareketlerinin düzensizleşmesi eğer kalp duvarının kalınlaşması neticesinde oluyorsa cerrahi müdahaleye gerek vardır. Kalp kapakçığı zarı iltihabının tedavisi için aspirin gibi ilaçların kullanılması gerekir. Ancak, “Dressler Sendromu”nda iltihabın azaltılması için steroid ilaçlar kullanılır. Böbrek yetmezliği durumunda iltihap olmasına karşın ağrı olmaz ve ilaçla tedaviye gerek duyulmaz. Virüslere bağlı olan iltihaplarda ilaç tedavisi başarılı sonuçlar verir.