kalp Kapakçığı İltihabı Belirtileri Nelerdir

Kalp Kapakçığı İltihabı Belirtileri Nelerdir

Doğuştan gelen kalp rahatsızlıkları, kalp romatizması ya da başka nedenlerden dolayı tahribe uğramış olan kalp kapakçıkları enfeksiyonlar karşısında daha duyarlıdırlar. Kalp kapakçığı iltihabı hayati risk taşıyan ciddi enfeksiyonlardır. Kalp boşluklarının iç yüzünü çevreleyen endokard denilen tabakanın bazı yerlerini etkileyen bir enfeksiyondur. Bakteri veya mantar enfeksiyonlarına bağlı olarak oluşmaktadır. Kanda normalde bakteri yoktur ancak bazı vücuttaki enfeksiyon hastalıkları nedeniyle kana bakteriler karışabilir. Normalde kana karışan bakteriler vücudun bağışıklık sistemi tarafından yok edilmektedir. Bazı durumlarda kalp kapakçıklarına yerleşirler ve kalp kapakçığının görevini yapmasına engel olurlar. Acilen müdahale edilip tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavi edilmediği zaman kalp kapakçıklarında tamiri mümkün olmayan sorunlara neden olmaktadır. Ayrıca, iltihap kan yoluyla başka organlara da ulaşıp, bu organlara da ciddi zararlar vermektedir. Vücuttaki herhangi bir iltihabi durumdan sonra, diş çekiminde veya cerrahi müdahaleler sonucunda kana bakteriler karışabilmektedir.

Kalp Kapakçığı İltihabı Belirtileri

Kalp kapakçığı iltihabı olduğunda vücutta belli başlı belirtiler görülür. Kalp kapakçığı iltihabı belirtileri arasında, kendini iyi hissetmeme, halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler görülür. Bu belirtiler tek başına görülmez, bu belirtilerin yanı sıra nefes darlığı, aşırı terleme, yüksek ateş, titreme, eklem ağrıları, kas ağrıları gibi belirtiler görülür. Hastanın kalbi dinlendiği zaman, kalp kapakçığındaki iltihaplanmaya bağlı olarak üfürüm adı verilen anormal sesler duyulur. Bazı hastalarda belirtiler hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bazı hastalarda da enfeksiyon yavaş gelişir ve belirtilerin ortaya çıkması haftaları hatta ayları alabilir.

Kalp Kapakçığı İltihabı Tedavisi

Kalp kapakçığı iltihabı belirli durumlara kadar önlenebilmektedir. Vücutta oluşan enfeksiyonlarda, bakterilerin dokulara aşarak kan yoluyla kalp kapakçığına yerleşmesini önlemek için vücutta oluşan her enfeksiyonel hastalık etkin bir şekilde tedavi edilmelidir. Bu tedavi kalp kapakçığı iltihabını biraz da olsa önlemeye yardımcı olur. Günümüzde kalp kapakçığı iltihabı vakaları başarı ile tedavi edilmektedir. Kalp kapakçığı iltihabı tedavisi için hastalara hemen antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Tedavi yöntemi, bakterinin cinsine göre ayarlanmalıdır. Antibiyotik tedavisi bazı durumlarda tedaviye cevap vermez. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.