Kalp Kapakçığı Ameliyatının Riskleri ve Sonrası

Kalp kapakları, kalbe kan geçişini sağlamak amacıyla kalp odacıklarında bulunan ve açılıp kapanarak kalbin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli kan ve oksijeni almasını sağlayan kapakçıklardır. Bu kapakçıklarda herhangi bir sorun yaşanması, kalbin ihtiyacı olan kanı yeteri kadar alamadığını gösterir. Bu durumda, çok ciddi kalp rahatsızlıkları ortaya çıkar. İşinde uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilecek operasyonla, kalp kapakçıkları tamir edilebilir. Ancak, hem operasyon hem de iyileşme süreci oldukça risklidir.

Kalp Kapakçığı Ameliyatı

Kalp kapakçığı ameliyatı, hasta hastaneye yatırılarak gereken tetkikler yapıldıktan sonra, çeşitli branştan doktorların ortak yürüttüğü plan çerçevesinde gerçekleştirilir. Hastaya, bir saat süren bir anestezi uygulanır ve sonrasında operasyon başlar. Ameliyat süresi, hastanın durumuna ve hastalığın aciliyeti ile ilerlemişliğine göre değişir. Genel olarak kalp kapakçık operasyonları, 3 ile 8 saat arası sürmektedir. Kalp ve akciğer fonksiyonları durdurularak göğüs kafesi açılır, kalp kapağına ulaşılarak gerekli müdahale yapılır. Operasyon sırasında kalp durdurulduğu için, iki organın fonksiyonlarını özel donanıma sahip makineler yerine getirir. Uygun müdahale yapıldıktan ve operasyon tamamlandıktan sonra, göğüs kafesi yeniden kapatılır.

Ameliyattan sonra, hasta solunum cihazına bağlı bir şekilde yoğun bakıma alınır, olası komplikasyonlara karşı bir süre yoğun bakımda tutulur. Yoğun bakım süreci de yine hastanın sağlık durumuna göre belirlenir. Duruma göre bir ile üç gün arasında yoğun bakımda kalan hastalar sonrasında servise çıkarılır. Bir hafta kadar serviste takip edildikten sonra taburcu edilir. Ancak, gerek operasyon ve hastane sürecinde, gerekse sonrasında, hasta için bazı riskler devam etmektedir. Bu nedenle, hasta yakından takip edilmelidir.

Kalp Kapakçığı Ameliyatı Sonrası

Kalp kapakçığı ameliyatı sonrası, özellikle ilk üç aylık dönem oldukça risklidir. Hastanın, bu dönemde başta beslenmesi olmak üzere birçok noktaya dikkat etmesi gerekmektedir. Kalp kapakçığı ameliyatı olan kişi, doktorun verdiği diyet listesine uymalıdır. Doktor aksini söylemezse üç ay, enfeksiyon kapma riskine karşı steril odada kalmalı, herkesle görüşmemelidir. En önemlisi, ilaçlarını düzenli olarak kullanmalıdır. Sonraki sürecin belirlenmesi için, kontrollerini aksatmamalı, doktorun önerileri dışına çıkmamalıdır. Ameliyat sonrasında, hastanın darbe almamaya dikkat etmesi gerekir, çünkü ufak bir darbe dahi yoğun kanamalara yol açarak hayati risk oluşturabilir.

Kalp kapakçık ameliyatı, hastalığın derecesine göre risk taşımaktadır. Metal ve biyolojik iki kapak kullanılan operasyonda hangi kapağın kullanılacağı, kapak hastalığına göre değişmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda, teknolojik gelişmelerin ve tedavi tekniklerinin değişmesine bağlı olarak, kapak ameliyatlarında ölüm riskinin ciddi oranda azaldığı belirlenmiştir.