Kalp İltihabına Ne İyi Gelir

Kalp İltihabına Ne İyi Gelir?

Kalp iltihabı olan kişilerin öncelikle bir doktor kontrolünden geçmesi ve doktorun tavsiye ve önerilerine uyması gerekir. Doktor tarafından verilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması da tedavi aşamasında çok önemlidir. Bunun yanı sıra alternatif tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Bunun için yine doktora danışmak ve doktor kontrolü ile bu tedavi yöntemlerini kullanmak gerekir.

Beslenme ve Takviyeler

Konstriktif perikardit olanlar için doktor tuz kullanımının kısıtlanmasını önerir. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini zayıflatacak alkol, doymuş yağ ve şekerden kaçınılması gerekir. Kalp iltihabı tedavi aşamasında her ne kadar besin takviyesi yapılmazsa da uygulanacak besin takviyeleri ile kalp sağlığı ve bağışıklık sistemi güçlendirilebilir.

l Koenzim Q10; kalp sağlığı açısından iyi bir antioksidandır. Koenzim Q10 kan incelticileri daha az etkili hale getirir.
l E ve C vitamini; kalp sağlığını geliştirebilen antioksidanlardandırlar. E vitamini kanama riskini arttırabildiğinden ve birtakım ilaçlarla etkileşime girebildiğinden doktora danışmadan alınmamalıdır.
l Magnezyum; kalbin verimli çalışmasın ı sağlar. Magnezyum bazı ilaç, bitki ve takviyelerle etkileşime girerek kan basıncını düşürebilir. Böbrek rahatsızlığı olanların magnezyum almaması önerilir. Ayrıca doktora danışmadan magnezyum alınmamalıdır.
l Bromelain; ananas türevi bir enzimdir. Antibiyotik tedavisinin etkinliğini arttırır. Kan inceltici ilaç kullananların doktora danışmadan bromelain alması önerilmez. Mide ülseri olanların bromelainden uzak durması gerekir.
l Balık yağı; enflamasyonun azalmasına yardımcı olur. Kanamayı arttırabileceğinden kan inceltici ilaçlar ile kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.
Otlar

Perikardit tedavisinde otlar kullanılmasa da, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kalp sağlığını güçlendirmek için otlardan faydalanılabilir. Ancak bu otları kullanmadan önce doktora muhakkak danışılmalıdır.

l Hawthorn; geleneksel olarak kalp hastalıklarını tedavi, etmek için kullanılmıştır. Kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği tedavisinde kullanılmıştır. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarla etkileşime girmektedir.
l Sarımsak; birçok ilaç ile etkileşime giren sarımsak, kan düşürücü ilaçların ve HIV tedavisinde kullanılan ilaçların etkisini artırır. Kan sulandırıcı ilaçlar ile birlikte kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.
l Ekinezya; bağışıklık sistemini desteklemek amacıyla kullanılan bu bitki, bitki alerjisi olanlar tarafından kullanılmamalıdır. Çeşitli ilaçlarla etkileşime giren ekinezya alınmadan önce doktora danışılmalıdır.
l Goldenseal; ekinezya ile birlikte kullanılan bu ilaç da kan incelticilerle birlikte etkileşime girer. Kan şekerini düşüren bu bitkiyi, şeker hastalığı olanların kullanmadan önce doktora danışması gerekir.
l Andrographis; yüksek tansiyon ilaçları ile etkileşime giren bu bitki kanama riskini arttırabilir. Doğurganlık sorunu olan kişilerin bu bitkiyi kullanmadan önce doktora danışmaları gerekir.