KALP ENFEKSİYONU

KALP ENFEKSİYONU

Kalp, yüzeysel kaslardan oluşmaktadır. Bu kaslar, vücudun diğer bölümlerindeki kaşarda olduğu gibi, enfeksiyon sonucu iltihaplanma riski taşımaktadır. Bu iltihaplanma gerçekleştiği anda kalp atışlarının hızlanması, çarpıntı, yorgunluk ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklar görülebilir. Kalp kası iltihabı, virüs ve bakterilerin vücutta görülmesi sonucunda oluşur. Ancak açık bir şekilde ciddi belirtiler vermesi halinde yapılan testlerle de anlaşılabilir. Kalp kası iltihabı ise çok ender rastlanan rahatsızlıklardan biridir.

KALP ENFEKSİYONU NEDENLERİ

Kalp enfeksiyon rahatsızlığının oluşmasına katkıda bulunan çeşitli etkenler vardır. Avrupa ülkelerinde en sık görünen hastalık olan kalp enfeksiyonu, Coxsackie virüsüne ait bir hastalıktır. Kabakulak, grip, kızamık ve çocuk felci virüsleri de kalp enfeksiyonuna yol açabilir. İnsan vücudunda bulunan kanan yüksek oranda bakteri karışması da bu hastalığı tetikleyen etkenlerden birdir. Hastalık, difterinin komplikasyonu olarak da karşımıza çıkabilir. Fakat difteriye aşısı olmuş çocuklarda bu olasılık çok düşüktür. Kalp enfeksiyonun diğer bir nedeni ise, trişiozdur. Yani domuz etenin yenilmesi sonucunda, vücutta meydana gelebilecek bakteridir

KALP ENFEKSİYONUNUN BELİRTİLERİ

Bu hastalığın anlaşılması için yapılması gereken ilk test elektrokardiyografidir. Eğer kalp, enfeksiyondan etkilenmişse EKD’ de kalp atışlarının dengesiz bir şekilde hızlandığı ve normal ritmi bozan ekstrasistoller görünür. Kalp büyümesinin gerçekleştirdiğini anlamak için röntgen filmi çekilir. Kalp enfeksiyonun erken belirtilerinden biride iki karıncık bölgesinin aniden şişmesidir. Bu şişme, kulakçıklar ile kapakçıkların birleşmesine engel olur. Bu yüzden kalpteki kan geri gider ve sistolik üfürümler meydana gelir. Yani kalbin kan pompalama hızı birden değişerek ve alışılmadık sesler duyulmaya başlanır. Akciğerde biriken kan, nefes darlığına ve sağ karıncığın yeterli miktarda çalışmaması sonucunda, ayak bileklerinde ödem oluşur.

KALP ENFEKSİYONU TEDAVİSİ

Kalp enfeksiyonu ve bakteri kökenli kalp kası iltihaplarının tedavisi antibiyotik ilaçlar ile yapılır. Bu hastalığının tedavisinde uygulanan yöntemler hala geliştirilmediği için, en etkili tedavi yöntemi hastanın yatarak dinlenmesidir. Hata en 6 hafta yatmalı ve bu süre içerisinde ağır egzersizler yapmamalıdır. Kalbin ritim bozukluğuna sebep olacak her türlü elementlerden kaçınılmalıdır. Kalp enfeksiyonu rahatsızlığına etkili bir çözüm olan ilaç ise, aspirindir. Hata günde 2 adet olmak üzere, 4 saat bir aspirin almalıdır. Eğer kalp iltihabı virüs kası nedeni ile oluşmuşsa düşük bir ihtimalde olsa, tekrar yenilenme olasılığı vardır.