Kalp Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Enfeksiyonu, Belirtileri ve Tedavisi

Enfeksiyon kökenli kalp kası hastalıkları için genellikle miyokardit terimi kullanılır. Kalp kasındaki her rahatsızlık miyokardit değildir. Her kalp enfeksiyonu kalp kasını etkileyebilir. Ancak, miyokarditten bahsedebilmek için enfeksiyonun kalp kasına iyice yerleşmesi gerekmektedir.

Kalp Enfeksiyonu Belirtileri

Kalp enfeksiyonu belirtileri, kalp kasındaki bozukluk sonucu ortaya çıkar. Kalbin kasılma gücünü azaltan miyokardit nedeniyle kalp daha az kan pompalar. Bunun sonucu organlara daha az oksijen gider. Bu duruma tepki olarak kalp daha fazla kan pompalayabilmek için daha hızlı atmaya başlar. Kalp atışlarının hızlanması yani hastada taşikardi oluşması sırasında hastanın ateşi yükselmiyorsa bu miyokardit belirtisidir. Bunun sonucu olarak hastanın göğüs bölgesinde şiddetli ağrı, nefes darlığı ve çabuk yorulma gibi belirtiler ortaya çıkar. İltihaplanma sonucu kalp kasında meydana gelen hasar sonucu kalp yetmezliği ortaya çıkar. Kalp yetmezliğine bağlı olarak kandaki oksijen seviyesi düşer ve diğer organlara oksijen gitmesi azalır. Kandaki oksijen seviyesinin düşmesi sonucu organlar kandan daha fazla oksijen çeker ve bu da kandaki hemoglobin miktarının artmasına neden olur. Bunun sonucu olarak el ve ayak parmaklarının uçlarında morarma görülür.

Kalp Enfeksiyonu Nedenleri

Vücudun çeşitli bölgelerindeki iltihabın kalp kasına yerleşerek oluşturduğu rahatsızlığa miyokardit denir. Grip, difteri, kızıl, ateşli romatizma, trişinoz ve AIDS gibi hastalıkların virüsleri kalp enfeksiyonuna neden olur. Bunların yanı sıra, bağdokusu hastalıkları, alerjik hastalıklar, zehirli kimyasallar ve radyasyon da miyokardite neden olur. Kalp enfeksiyonu etkenleri, üç farklı yolla miyokardite neden olur. Enfeksiyonun doğrudan kalp kasına yerleşmesi, enfeksiyonu oluşturan virüslerin salgıladığı toksinlerin kan dolaşımı yolu ile kalp kasına ulaşması ve kalp kasını hasara uğratması ve hastalık yapıcı bakterilerin toksinlerin oluşması sonucu, vücut bağışıklık sisteminin kendi dokularına karşı savunma mekanizması geliştirmesi kalp enfeksiyonu nedenleri arasında sayılabilir.

Kalp Enfeksiyonu Tanısı

Kalp enfeksiyonu tanısı konulabilmesi için, kalp seslerinin dinlenmesi, EKG çekilmesi v e kalp yetmezliğine bağlı olarak belirtilerin değerlendirilmesi sonucu miyokardit tanısı konulabilir. Bunların yanı sıra, göğüs filminde kalbin olduğundan daha büyük görünmesi ve akciğerlerde sıvı birikime bağlı olarak dolgunluk gibi belirtiler görülür.

Kalp Enfeksiyonu Tedavisi

Diş çürükleri, bademcik iltihapları ve akut romatizmal ateş ivedi bir şekilde tedavi edilmelidir. Günümüzde difteri hastalığı aşılama ile ortadan kalktığı için artık miyokardite sebep olmamaktadır. Kalp enfeksiyonu tedavisi için öncelikle iyi bir dinlenmeye gerek vardır. Kalbin yorulmasını engellemek için sık ama azar azar yemek yenmelidir. Kalp ritmini düzenleyici ilaçlardan faydalanılır. Hastaların büyük bir bölümü iyileşir. Bazı hastaların ise iyileşme sürecini bir müddet geçtikten sonra kalp kası hastalığı ortaya çıkar.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.