Kalp Dış Zarı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Dış Zarı İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle akut olan kalp dış zarı (perikardit) iltihabı, kalbin herhangi bir katmanında meydana gelen bir hastalıktır. Aniden gelişen ve birkaç ay boyunca devam eden bir rahatsızlıktır. Kalbin dış yüzeyini saran zara perikardiyum denir. Kalbin dışını saran ince lifli bir yapısı vardır. Kalp dış zarı iltihabı genellikle 20 ile 50 yaş arası erkeklerde görülen bir hastalıktır. Nadirde olsa kadınlarda da görülür.

Kalp Dış Zarı İltihabı Nedenleri

Kalp dış zarı iltihabı birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Genellikle virüs nedeniyle oluşur. Kalp dış zarı iltihabına neden olan virüs genellikle gastrointestinal sistem virüsüdür. Bazen Grip virüsü ile AIDS virüsü de bu hastalığın oluşumuna neden olmaktadır. Bakteri, mantar ve parazit enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır. Kalp dışı zarı iltihabı nedenleri arasında, bağışıklık sistemi hastalıları, eklem romatizması, herhangi bir travmaya bağlı göğüs yaralanmaları, böbrek yetmezliği, Akdeniz ateşi gibi hastalıklar sebebiyle oluşabileceği gibi bazı bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar nedeniyle de oluşabilir. Ayrıca, kalp krizi ameliyatı, , radyoterapi ve kalp keaterizasyonu gibi durumlarda da kalp dış zarı iltihabı riski ön plana çıkmaktadır.

Kalp Dış Zarı İltihabı Belirtileri

Kalp dış zarı iltihabı belirtisi, şiddetli göğüs ağrısıdır. Bu ağrı, uzanırken, öksürürken, nefes alırken ve yutkunurken daha fazla hissedilir. Öne doğru eğildiğinde veya oturulduğunda ağrı azalabilir. Bunun yanı sıra, sırtta, sol omuzda ve boyunda ağrı görülebilir. Yorgunluk, bacaklarda ve ayak bileklerinde şişme, yatarken nefes almada zorluk çekme gibi belirtiler görülür. Bu belirtilerden birkaçı aynı anda görüldüğünde en kısa zamanda bir doktora başvurulmalıdır.

Kalp Dış Zarı İltihabı Teşhisi

Kalp dış zarı iltihabı teşhisi konulabilmesi için, belirtilerin doktora eksiksiz olarak anlatılması ve yakın zamanda bir bakteriyel hastalık geçirip geçirilmediği ve bu hastalığa neden olabilecek bir hastalığın olup olmadığı anlatılması gerekir. İlk muayenede kalpten gelen üfürüm sesi ve bu belirtiler ön tanıyı koymak için yeterlidir. Bu ön muayenenin ardından, EKG, EKO, bilgisayarlı tomografi, kan testleri gibi yöntemler kullanılarak kesin tanı konur.

Kalp Dış Zarı iltihabı Tedavisi

Hastalığın nedenine göre antibiyotik ilaç tedavisine başlanır. Kalp dış zarı iltihabı tedavisi sırasında şikayetler iki haftadan fazla sürerse diğer ilaçlara ek olarak kolşisin tedavisi uygulanır. Hastalığın neden olduğu gastrointestinal şikayetler için de farklı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların uzun süre kullanılması sonucu böbrek ev karaciğerde fonksiyon bozukluğu olabileceğinden hastanın doktor kontrolünde olması gerekir. Hastaların çoğu ilaç tedavisi ile iyileşir. Çok nadir de olsa cerrahi müdahale uygulanır.