Kalp Çarpıntısı ve Titreme

İnsan vucüdunun, bir nevi kendini savunma sistemi olarak nitelendirilebilecek kalp çarpıntısı ve titreme, kesinlikle dikkate alınması gereken belirtilerdir. Bu ikili birçok ciddi hastalığın erken habercisi olabilir. Aslında basit gibi görünen çarpıntı ve titreme, kalp rahatsızlıklarından tutun Parkinson’a kadar birçok ciddi hastalığın erken habercisi olabilir. Eğer bu iki sorunu da normalde yaşadığınızdan daha şiddetli yaşıyorsanız, en kısa sürede bir doktora başvurmanız zaruridir.

Kalp Çarpıntısı ve Titreme Nedir?

Hastanelerin kardiyoloji bölümlerinde sıklıkla denk geldiğiniz bir şikayet olan çarpıntı ve titreme aslında o kadar basit bir problem değildir. Gün içerisinde kalbimizin çalışma temposunu pek farketmeyiz, fakat bazı kimseler özellikle gece yatağa girdikleri sırada kalp atışlarında bir düzensizlik, bir bozukluk hisseder. İşte bu durum çarpıntının tanımıdır. Bir insanın kalp ritmi dakikada 60 ile 100 arasında ise normaldir lakin kalp ritmi sabit durduğu bir yerde bile 100 ün üstünde ise hiç vakit kaybetmeden bir kardiyologa başvurmalıdır. Titreme ise bir insansın istemsizce kasılmasıdır.Titreme sürekli olmadığı halde o kadar ciddi bir durum değildir, özellikle de hava soğuksa o kadar önemli bir şikayet değildir. Lakin beklenmeyen zamanlarda ve sık sık olan titremeler, ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Bu durumda da en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Kalp Çarpıntısı ve Titreme Nedenleri

Kalp çarpıntısının tanımını bir önceki başlığımızda öğrenmiştik. Bundan yola çıkarak baktığımızda, kalp çarpıntısı hakkında şu yorumları yapabiliriz;

İnsanın hissettiği günlük duygular(Hüzün, mutluluk, özlem, öfke vb.), spor yapmak, hava durumu, aşırı kiloluluk, ilaçlar, yüksek miktarda alkol veya sigara tüketimi, uykusuzluk, kansızlık ve fazla miktarda kafein alımı gibi birçok durum çarpıntının sebebi olabilir. Lakin siz yine de kendinize teşhis koymadan bir doktora görünmenizde fayda var. Çarpıntı basit olduğu kadar ciddi bir durumda olabilir. Yoğun çarpıntı yaşadığınız bir durumda doktora gitmeden önce kendinizi bir nebze de olsa rahatlatmak için güçlü bir şekilde öksürmenizde kalp ritminizi düşürmede yararlı olacaktır.

Titremenin nedenlerine geldiğimizde iste yukarıda zaten bahsettiğimiz soğuk hava durmunu en başa alalım ve bunun dışında; kalıtsal hastalıklar, çok spor yapan kişilerdeki kas yorgunlukları, gergin olduğumuz durumlarda sinir sisteminin uyarılması ile oluşan titremeler, Parkinson hastalığı gibi birçok nedeni olan titreme de tıpkı çarpıntı gibi en kısa sürede doktorunuza danışmanız gereken bir hastalık belirteci olabilir.