Kalp Çarpıntısı Nedir

Kalp Çarpıntısı Nedir?

Kalp, insanlar fark etmese de sürekli çarpar. Bazen de kalp daha fazla çalışır ve normal çarpmasından daha farklı ve kişiyi rahatsız edecek bir düzeyde çarpar. Buna kalp çarpıntısı denir. Kalp çarpıntısı bir hastalık sonucu oluşan bir durumdur. Kalp çarpıntısı, kimi zaman göğüste şiddetli bir vuruş şeklinde, kimi zaman da göğüste uçuşan bir şey gibi hissedilir. Normal bir insanın kalbi dakikada 60 ile 100 arası atar. Kalp atışının 100’ün üzerinde olması sonucu kalp çarpıntısı oluşur. Bazen kalp atış sayısında değişiklik olmasa da çarpıntı hissedilir. Bu durum kalbin düzensiz atışından kaynaklanmaktadır.

Kalp Çarpıntısının Sebepleri Nelerdir?

Kalp çarpıntısı günlük yaşamda sık karşılaşılan bir durumdur. Kalp çarpıntısı sebepleri arasında uzun süre yapılan egzersiz, bir olay karşısında yaşanan heyecan, korku, stresli yaşam tarzı gibi durumlarda kalp çarpıntısı yaşanır. Hızlı sigara içmek, aşırı tüketilen alkol, fazla tüketilen kafeinli içecekler, kansızlık ve tiroid hastalığı da kalp çarpıntısının nedenlerindendir. Ancak, o an yaşanan olayın etkisi ile bu çarpıntının yaşandığı düşünüldüğünden çok da önemsenmez. Bazen de hissedilen bu çarpıntılar kişide panik duygusuna sebep olur. Ancak, kalp çarpıntılarının çoğu zararsızdır. Bu çarpıntıların çoğunun herhangi bir kalp hastalığı ile ilgisi yoktur. Asıl sorun çarpıntının yarattığı paniğe bağlı olarak oluşabilecek kalp problemleridir.

Kalp Çarpıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp çarpıntısı tedavisi için öncelikle, çarpıntıya sebep olan sebep ortaya konmalıdır. Daha sonra bu sebebe göre tedavi yöntemi uygulanır. Alkol, sigara, çay, kahve gibi çarpıntıya sebep olan faktörlerin azaltılması veya tamamen kaldırılması önerilir. Stres ve gerginliğin azaltılması için masaj, spa, meditasyon, yoga gibi yöntemler uygulanabilir. Düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Özellikle, yürüyüş ve yüzme kalp çarpıntısını azaltan etkenlerdir. Panik atak rahatsızlığı olanların psikolojik desteğe ihtiyacı vardır. Uyku düzensizliği yaşayanlara ilaç tedavisi uygulanır. Kansızlığa bağlı bir çarpıntı yaşanıyorsa, kansızlığın sebebi belirlenip ona göre tedavi yöntemi uygulanır. Yüksek tansiyonu olanlara ilaç tedavisi uygulanır. Kalp rahatsızlığına bağlı kalp çarpıntısı varsa, o hastalığa göre tedavi yöntemi uygulanır. Şişman olanların diyet yapması ve kilo vermesi gerekir.