Kalp Çarpıntısı İle Nefes Darlığının Belirtileri ve Tedavisi

Kalp rahatsızlıkları, günümüzde yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin birçok kişide görülen en yaygın rahatsızlıklardandır. Söz konusu kalp olunca, çarpıntının sebebi basit de olsa, tedirginlik oluşturmaktadır. Kalp çarpıntısına bağlı olarak ortaya çıkan nefes darlığı da, bazen geçici bir durum olabilir, bazen de devamlılık oluşturabilir. Hastalığın teşhisinde, şikayetlerin ne kadar sürdüğü büyük önem taşımaktadır.

Kalp Çarpıntısı ve Nefes Darlığının Belirtileri

Kalp çarpıntısı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan nefes darlığı, kişiye boğulacakmış gibi bir his verir. En yaygın belirtileri, kişinin yaşam kalitesini ve sağlığını önemli ölçüde bozan bir sıkışıklık hissidir. Buna, aşırı terleme zaman zaman bayılacakmış gibi olma hissi de eklenebilir. Genel olarak sinirsel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kalp çarpıntısı ve nefes darlığı, bazı durumlarda, hayati tehlike doğurabilecek sebeplerden de kaynaklanabilir.

Kalp Çarpıntısı ve Nefes Darlığının Nedenleri

Aşırı aktivite: Günlük olarak yapılan aşırı egzersizler, kişide kalp çarpıntısı ve nefes darlığı oluşmasına sebep olabilir.

Psikolojik sorunlar: Başta stres olmak üzere, korku, heyecan ve endişe gibi olumsuz psikolojik durumlar, kalp çarpıntısı ile nefes darlığının en yaygın karşılaşılan sebepleridir.

Uyarıcı içeceklerin fazlaca tüketilmesi: Çay ve kahve gibi kafein içeriğinden dolayı uyarıcı etkisi bulunan içeceklerden gün içerisinde fazlaca tüketmek, kalp çarpıntısının önünü açmaktadır. Çoğu kişide görülmesinin temel sebeplerinden birisi de budur.

Kalp hastalıkları: Kalp çarpıntısı ve nefes darlığının en tehlikeli nedenleridir. Kalp krizi ve farklı kalp hastalıkları, belirli bir dönemden sonra hastada çarpıntı ve nefes darlığına sebep olabilir.

Kalp Çarpıntısı Nefes Darlığı Tedavisi

Tedavi için her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da öncelikle teşhis gereklidir. Önemli olan, çarpıntı ve nefes darlığına sebep olan etkenin ne olduğudur. Tedavi planı sonuçlara göre yapılır. Egzersiz, yüksek miktarda kafeinli içecek tüketme ve sinirsel sorunlara bağlı olarak oluşan kalp çarpıntısı ve nefes darlığı için, genelde etkili bir tedavi şekli yoktur. Doktorlar, bu durumda hastaya yaşam düzeninde bazı değişiklikler yapmasını önermektedir.

Kalp hastalıklarına bağlı olarak oluşan kalp çarpıntısı ve nefes darlığı içinse, daha ayrıntılı bir tedavi planı çıkarılmaktadır. Hastalığın seyrine ve türüne göre, ilaçla tedavi veya cerrahi operasyon uygulanabilir.

Kalp hastalıkları, beslenme biçimi ve günlük yaşam düzeniyle yakından alakalıdır. Kalp çarpıntısı ve nefes darlığı da, farklı birçok sebebe bağlı olarak oluşabilmektedir. Basit sebeplerden kaynaklanan şikayetler, belirli bir süre sonrasında herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan kaybolur. Daha önemli nedenlerden kaynaklanan çarpıntı ve nefes darlığının olumsuz etkileri ise, devamlılık göstermektedir. Bu nedenle, hastalar durumu iyi takip etmeli, şikayetlerin devamlı olması durumunda acilen bir hekime başvurmalıdır.