Kalp Çarpıntısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Çarpıntısı Halsizlik, Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli durmadan atan kalplerini insanlar genellikle duymazlar ve hissetmezler. Ancak, bazı durumlarda kalp yerinden çıkacakmış gibi hissedilir derecede atar. Bu durum kalp çarpıntısı olarak adlandırılır. Kalp çarpıntıları genellikle masum gibi gözükse de bazen beraberinde bazı belirtilerin görülmesi tehlikeli olabilmektedir. Özellikle, kalp çarpıntısının yanı sıra göğüste şiddetli sıkışma şeklinde ağrı, bayılma hissi, çeneye ve vücudun üst bölgesine vuran ağrı gibi belirtilerde görülüyorsa altında yatan bazı sebepler vardır ve bunların araştırılması gerekir.

Kalp Çarpıntısı Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Kalp çarpıntısı halsizlik ile birlikte ortaya çıkıyorsa bu durumda kesinlikle bir doktora başvurulmalıdır. Kalp çarpıntısı halsizlik nedenleri arasında, tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı, aşırı alkol tüketimi, çay, kahve gibi içeceklerin aşırı tüketimi, enerji içecekleri ve kolalı içecekler gibi kafein içeren içeceklerin tüketilmesi ve aşırı egzersiz yapılması gelir. Bu durumda bir doktora başvurulmalıdır. Kalp çarpıntısı halsizlik ile birlikte ortaya çıktığında kalp kapakçıklarında bir rahatsızlık veya başka bir kalp rahatsızlığı olduğu düşünülmelidir. Özellikle sigara tüketenlerin ciğerleri bir süre sonra nikotin ile dolar ve yeterli oksijen üretemez. Bu durumda kalp daha fazla kan pompalamaya başlar ve normalden daha fazla çalışır. Kalbin normalin üzerinde efor sarf ederek çalışması sonucu kalp çarpıntısı ve halsizlik olur. Aşırı egzersiz sonrası, merdiven çıkarken ve yokuş çıkarken gibi fazla efor sarf edilen durumlar sonrası ortaya halsizlik çıkar. Kandaki hemoglobin miktarının normalin altında olması kansızlık hastalığını beraberinde getirir. Bu durumda halsizliğin yanı sıra kalp çarpıntısı da yaşanır. Kansızlık da kalp çarpıntısı halsizlik yapar.

Kalp Çarpıntısı Halsizlik Tedavisi

Kalp çarpıntısı halsizlik tedavisi, çarpıntıya sebep olan neden bağlı olarak uygulanır. Eğer kalp dışında guatr ve anemi gibi bir hastalığa bağlı olarak oluşmuşsa bu hastalıkların tedavisi sonrası kalp çarpıntısı geçecektir. Psikolojik sebeplere dayalı kalp çarpıntılarının tedavisi ise bu psikolojik sorunların giderilmesi ile geçer. Kalp çarpıntısının sebebi kalbe bağlı ise, kalp rahatsızlığının türü belirlenerek buna göre tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Kalp çarpıntısı yavaşsa kalp hızlandırıcı ilaçlar, hızlıysa kalp yavaşlatıcı ilaçlar verilerek tedavi uygulanır. Holter cihazı takılarak kalp çarpıntıları düzenli olarak ölçülür ve hangi tür çarpıntı olduğu belirlenir. Bazı hastalarda çarpıntıyı durdurmak için damar yolu ile anti aritmik ilaçlar verilerek kalp çarpıntısı sonlandırılır. Bazı durumlarda çarpıntıyı sonlandırmak için, kasıktan girilerek kalbe kadar gidilir ve çarpıntıya sebep olan hücre bulunarak yakılır ve çarpıntı sonlandırılır.