Kalp Anatomisi Türleri ve Özellikleri

İnsanların hayatını sürdürebilmesini sağlayan en önemli organ kalp olarak karşınıza çıkar. Kan dolaşımının sağlanması ve yaşamsal faaliyetlerin devam etmesi için kalbin çalışması ve görevini sorunsuz bir şekilde yerine getirmesi gerekecektir. İnsanların çeşitli nedenlerden dolayı organları zarar gördüğünde, yaşamsal faaliyetlerinin devam etmesi, kalbin atmadığı durumlarda işe yaramamaktadır.

İşte sizlere bu yazımızda kalp anatomisi ile ilgili önemli detaylara değineceğiz ve sizlerle bu konuda gerekli açıklamaları paylaşacağız.

Kalp anatomisini incelediğinizde sağ ve sol bölgede birer kulakçık ve karıncık olmak üzere toplam dört odacıktan oluştuğunu görebilirsiniz. Bunlar aynı zamanda atrium ve ventrikül olarak da adlandırılmaktadır.

Sağda bulunan atrium ve ventrikül arasında triküspit kapak, sol bölgedeki kulakçık ve karıncık arasında ise mitral kapak olarak adlandırılan kapaklar bulunmaktadır.

Sol ventriküle bakıldığında, yaşamsal faaliyetlerin sürdürüldüğü en büyük atardamar olan ve temiz kanı taşıyan aort damarını görebilirsiniz. Sol ventrikül ile aort damarının arasındaki kısımda, 2 adet aort kapağı bulunmaktadır. Benzeri bir şekilde sağ tarafta da akciğerlerle oksitlenen alyuvarları taşımakta olan pulmoner damarı çıkar.

Sağ atrium ve pulmoner damar arasındaki 3 adet kapakçığı görebilirsiniz. Sağ kulakçığına açılan damarların, vücut üzerinden gelen kanı toplamakta olduğu görülür.

Akciğerlerde oksitlenen kan sol atriuma açılan pulmoner venlerden ve sol atriumdan gelir. Mitral bölgeden geçmekte olan ve sol karıncığa gelen bu kanın vücuda pompalanması sağlanmaktadır. Aynı zamanda kanın dolaşımında geri gitmemesi için de tek yönde basınç uygulanmaktadır. Bu durum kan akışının sağlanmasında önemli bir görevi üstlenmektedir.

Kalbin dış bölgesine gidildiğinde ise perikard ismi verilen bir zarla kaplı olduğu görülecektir. Bu zarla kalbin arasında ise çalışma esnasında rahat hareketi sağlamak amacıyla kaygan olan bir sıvının bulunduğu dikkat çeker.

Kalpte iletişim sistem yapısı

Kalp atışının hızını doğal olarak sağlayan sistem kalp iletişim sistemidir. Böylece bir dakika içerisinde düzenli ve belirli bir ritimde artması sağlanmaktadır. Aynı zamanda vücudun gereksinimi olan kan ihtiyacının da karşılanması için bu bölgede çalışmaların gerçekleştiği görülecektir.

Bu sistemle temiz kanların iletişimi sağlanmaktadır. Dolaşım esasında ilk olarak kulakçığın kasıldığı, sonra ise karıncığın kasıldığı bu sistemde, bütün hücrelerin gereksinimi olan oksijen sağlanır.

Tıpkı bir bölgedeki elektriğin sağlanması gibi, vücudun her noktasına ulaşması gereken kanın da dağılımı sağlanacak, ihtiyaç duyulan enerjinin sağlanmasına olanak verilecektir.

Geriye kalan atık kanların ise yeniden kalbe getirilerek, Akciğer sayesinde temizlenmesine olanak verilmektedir. Bu işlem, her an istemsiz bir şekilde devam etmektedir ve insanların yaşamlarının dengede kalmasına olanak verilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.