Kalp Anatomisi Nedir

Sizlerle bu yazımızda kalp anatomisinin ne olduğunu inceleyeceğiz. Böylece kalbin çalışması ve faydaları üzerine önemli bilgileri de edinmiş olacaksınız.

Kalbin yapısı nasıl oluşur?

Kalbin yapısına baktığınızda, dört odacıktan oluştuğunu görebilirsiniz. Sağ ve sol kulakçık ile sol ve sağ karıncık olmak üzere ayrılmaktadırlar. Kalbin sağ ve solunu ayırmakta olan bir duvar bulunmaktadır. Sağ kulakçık ve sağ karıncık, sağ kısmı, sol kulakçık ile sol karıncık ise diğer kısmı oluşturacaktır. Oksijen bakımından zengin olan temiz kan da kalbin sol kısmında bulunan odacıklarda mevcuttur.

l Sağ karıncığın yapısı piramit şeklinde bir boşluğu anımsatmaktadır. Kalbin ön yüzünde büyük bir alanı kaplamaktadır. Görevi bu boşluktan kirli kan temizlenmek için akciğere gönderilecektir. Pompalama görevini üstlenmektedir ve bu nedenle de kalın duvarlıdır.
l Sağ kulakçık ise en üst kısımda ve sağda bulunmaktadır. Bu alanın alt kısmında ana toplardamarlar açılarak, kirli kanın kalbe dönmesi sağlanır.
l Sol kulakçıkta ise kalbin arkasındaki sol kısımda ve üstte yer alırlar. Akciğerin temizlediği kanı yeniden getirmek üzere akciğer toplardamarlarından 4 adet açılmakta olduğu görülecektir. Buradan sol karıncığa geçeceği de görülecektir.
l Sol karıncık, diyafram kasına bakan yüzünde bulunmaktadır ve kanın buraya dökülmesini sağlamaktadır. Böylece aort damarına ve vücudun diğer dokularına bu kanı pompalayacaktır.
Kalp kapakçıkları nedir?

Kalp anatomisine baktığınızda odacıkların dışında, iki adet büyü damarda bulunan ve toplamda dört adet olan kapakçıklar görülecektir. Bu kapakçıkların görevi ise kan akışının tek yönde ilerlemesini sağlamaktır. Böylece kan geriye kaçmadan, gerekli tedbirleri almış olacaklardır. Bu kısımda meydana gelen herhangi bir eksikliğin ve aksaklığın da insanların hayatında büyük sorunlara yol açacağını göz ardı etmemek gerekmektedir.

Kalp damarları nelerdir?

Başlangıç olarak iki ana dalda görülen arterlerin dallara ayrıldığı görülecektir. Diğer organlar gibi damarlardan oluşarak, oksijelenmesi böylece sağlanmaktadır. Aynı zamanda kalbin kanla değil de, aort damarlarından ayrılan atardamarlardan beslendiğini de unutmamak gerekmektedir.

İşte sizler de kalp sağlığı ile ilgili önemli bilgilerden birisi olan kalp anatomisini kavradığınızda, hayatınızın her alanında işinize yarayacağının da farkına varabilirsiniz ve tedbirlerinizi alabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.