Kalbin Kapakları Kalbin Kapakları Nelerdir

Kalbin Kapakları, Kalbin Kapakları Nelerdir?

Vücudun en önemli organı olan kalbin çok önemli görevleri vardır. Kalp, kanı pompalayarak vücuttaki diğer organları kan ve oksijen ile besler. Kalp dört odacıktan oluşur. Bu odacıklardan üst kısımda bulunanlara sağ ve sol kulakçık tıp dilindeki adı ile sağ ve sol atrium, altta olanlara ise sağ ve sol karıncık yani tıp dilindeki adı ile sağ ve sol ventrikül adı verilir. Kulakçıklar ve karıncıklar arasında ve karıncıklarla buradan çıkan damarlar arasında kalbin kapakları bulunmaktadır. Bu kapaklar kanın tek bir yönde akmasını ve geriye doğru kaçmamasını sağlar. Mitral kapak hariç diğer kapaklar 2’şer yaprakçıktan oluşur. Mitral kapak ise 3 yaprakçıktan oluşur.

Kalbin Kapakları Nelerdir ve Nasıl Çalışır

Kalbin dört adet kapağı bulunmaktadır. Kalbin kapakları, sağ kulakçık ile sağ karıncık arasında bulunan Triküspit kapak, sağ karıncık ile pulmoner arter yani akciğer arteri arasında bulunan kapak Pulmoner kapak, sol karıncık ile sol kulakçık arasında bulunan Mitral kapak ve sol karıncık ile aort arasında bulunan aort kapağı olarak çeşitlendirilmektedir. Kalp kasının kasılması ve gevşemesi ile bu kapaklar açılır ve kapanır. Kapakların açılması ile kan kulakçıklar ve karıncıklar arasında bir düzene göre ilerler. Sol karıncığın gevşemesi ile aort kapağı kapanarak mitral kapak açılır ve sol kulakçıktan sol karıncığa kan akışı sağlanır. Sol kulakçığın kasılması ile sol karıncığa kan yoğun bir şekilde akar. Bundan sonra sol karıncık kasılarak mitral kapak kapanır ve aort kapağı açılır. Daha sonra sol karıncık kasılır ve mitral kapak kapanır. Bu şekilde sağ taraftaki triküspit kapak ve pulmoner kapakta da aynı döngü yaşanır. Bu kan akışı bu şekilde sürekli sağlanır.

Kalp Kapağı Hastalığı Nedir?

Kalp kapaklarında hastalıklar genellikle romatizmal kalp hastalığı sonucu oluşur. Bunun yanı sıra, kapaklardaki yapısal bozukluklar, kalp damar hastalıkları, kalp boşluklarının genişlemesi, iltihabi hastalıklar da kalp kapak hastalıklarına sebep olmaktadır. Kalp kapaklarında kapak yetmezliği ve kapak darlığı olmak üzere iki türlü hastalık görülür. Bazı durumlarda da kalp kapağında hem kapak yetmezliği hem de kapak darlığı olabilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.