Kalbe Giden Damarlar Türleri ve Özellikleri

Bu yazımızda sizler için kalbe giden damarların türlerine ve özelliklerine dair önemli detayları aktarmak istiyoruz. Böylece hayati fonksiyonların gerçekleştiği alanlarla ilgili olarak daha fazla bilgiye sahip olmanıza olanak verilecek olan bir başlık olduğunu da görebileceksiniz.

Kalbe giden damarların, aort damarlarının başlamasıyla ayrılan ve kalp duvarlarının içerisinde uzanmış bir şekilde bulunan koroner damarlardan gelen kanlar ile beslendiğini söylemek mümkündür. Eğer bu damarlardan birisi yağ tabakalarından etkilenerek dar bir hale gelirse, bu durumda kalp için yeterli kan gitmeyecektir ve ölümle sonuçlanacak olan ani huzursuzluklar meydana gelecektir. Kalbin kasılması durumunda ise sistol adı verilen bir durum meydana gelecektir. Gevşediğinde ise diastol olarak adlandırılacaktır.

Kalbe giden damarların özellikleri nelerdir?

Damar yolları denildiğinde ise akıllara aort ve bu damarların dalları gelecektir. Çünkü vücudun tüm bölümleri için dal verici konumda olan bir arterdir. 1,5 cm çapında ve 45 cm uzunluğunda güçlü bir damar olduğunu söylemek mümkündür.

Önemli damar yolları arasında venler bulunmaktadır. Üst ana toplardamarlarla birleşen venler ve kafa venleri de bunlar arasındadır. Bununla birlikte Venajugularis interna ve externa adı verilen durumlar da bunlara dahil edilecektir. Üst yön venleri ise köprücük altı veni ve üst ana toplardamar olarak açıklanacaktır.

Kalbin sağlıklı bir şekilde çalışması için oksijeni bol miktarda alması ve düzenli beslenmesi gerekmektedir. Kalp damarları kelimesini duyduğunuzda aklınıza koroner damarlar gelecektir. Kalp krizi rahatsızlığında stent uygulaması da, kolestrol plaklarından tıkalı durumda olan koroner damarlarda görülmektedir.

Kalp için kanın getirilmesinde ve geri götürülmesinde görevli olan pulmoner arter sistemini ise aorta benzer koroner damarlarıyla karıştırmamanız gerekir.

l Kalbin arka yüzünde sağ koroner damar yolları sağ karıncığı bekler.
l Kalbin ön tarafında bulunan sol ön damar yolları sol karıncığı besler.
l Sol yanında ve arkasında ise besleyici sirkumfleks damar yolları bulunmaktadır.
LAd ve CX arterlerinin dallandığı sol ana koroner arter içerisinde en mühim olanı ise sol ön inen arterdir. Üçte ikisini beslemekte olup, tıkandığında ise büyük olasılıkla ölüme sebep olacaktır. Bu damarlarda görülen tıkanmaların muayenesinde ve tedavisinde uzman olan kişilerle görüşmeniz gerekecektir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.