Kafada Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sedef hastalığı genellikle vücudun diz, dirsek, kol ve sırt bölgelerinde görülen bir deri hastalığı olsa da, kafa ve yüz bölgesinde de rastlanabilmektedir. Kafada sedef hastalığı, kendini saç derisinde ki pul pul döküntüler şeklinde göstermektedir. Sedef hastalığının genel seyrinde olduğu gibi deride kızarıklıklar, pullanan kısımların kuruması ve renk değiştirerek grileşmesi ile birlikte kaşıntı ve kanamalar gözlemlenebilmektedir. Bilinenin aksine bulaşıcı bir hastalık olmayan sedef hastalığı genetik bir hastalıktır ve genellikle ailede birkaç kişide birden gözlemlenir. Sedef hastalığının oluşumu deri üzerindeki hücrelerin hızla ölmesi ve aynı hızla yeniden üretilmesi sonucu olsa da, sebebi kesin olarak belirlenememektedir. Profesyonel görüşlerin hemen hepsi, aslında sedef hastalığının bir hastalık olmadığı bir belirti olduğu konusunda hemfikirdirler ve psikolojik bozukluklar sonucu yaşandığı düşünülmektedir.

Güneş ışınlarının sedef hastalığına karşı tetikleyici etkisi olduğu bilinmektedir ve özellikle kafada sedef hastalığı problemi yaşayanların, güneş ışınlarından korunmaları gereklidir. Bu hastalığın sebep olduğu en büyük problem, görüntü bozuklukları nedeni ile yaşanan psikolojik sıkıntılar olmaktadır ve maalesef hala kesin bir çözümü bulunabilmiş değildir.

Kafada Sedef Hastalığı Belirtileri

Kişilerde sebepsiz baş ağrıları, ayak bileklerinde şişlik, uyku düzensizlikleri ve saç derisinde aşırı kaşıntıya eşlik eden pullanma gözlemleniyorsa, bunlar kafada sedef hastalığı belirtileri olabilir. Bu belirtilere yorgunluk ve halsizlik de eşlik edebilir ve bu durumda mutlaka bir doktor kontrolü gereklidir. Kafada sedef hastalığı genellikle 30 ile 50 yaş arasında gözlemleniyor olsa da, her yaşta yaşanması mümkündür. Eklemlerde yaşanan iltihaplanmalar sonucunda da ortaya çıkabilen sedef hastalığı, bu hastalığı yaşayan kişilerin sedef hastalığına yakalanma ve belirtileri yaşama riskinin arttığını göstermektedir.

Kafada Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef hastalığının vücudun hangi bölgesinde olduğuna bakılmaksızın bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin aşırı stres ve sıkıntıdan kaçınması gereklidir. Aile içinde huzursuzluk, sevgisizlik ve üzüntüler yaşanıyorsa, hastalığın çıkma riski de bu oranda artmaktadır. Özellikle kafada sedef hastalığı tedavisi için ise mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır ancak kesin bir tedavi şekli hala bulunamamıştır. Uygulanan tedavi şekilleri ise pullanmayı giderme amaçlı, katranlı kremler ve kortizon kullanımından ibarettir. Bölgeyi devamlı nemli tutmak da yarar sağlayabilir. Son yıllarda kullanılan lokal ışık tedavisi ise umut verici gözükmektedir ve en etkili yöntem olarak kabul edilir. Ancak kafada sedef hastalığı olduğunda, bu bölgenin güneşe maruz kalma riski yüksek olduğundan, olabildiğince güneşten korunmak, hastalığın artma riskini azaltacaktır.