Kadın Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kadın Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Kadın üreme organı ile ilgili olan hastalıklara kadın hastalıkları adı verilir. Kadın hastalıklarının zamanında tedavi edilmesi, kadınların yaşam kalitesini arttırır. Erken teşhis ve tedavi ile adın hastalıklarının ileride yol açacağı sorunlar önlenir. Çeşitli kadın hastalıkları aşağıda anlatılmıştır.

l Vaginits-Vulvitis; genellikle mantar, bakteri, tümörler ve kullanılan ilaçlar ile alakalı olan bu hastalık, dış genital organ ve vajen bölgesinde kötü kokulu akıntı şeklinde ortaya çıkar. Akıntının yanı sıra, kaşıntı ve ağrı da hastalığın belirtileri arasındadır.
l Ağrılı Adet Görme; adet dönemi öncesi başlayıp, adetin başlaması ile devam eden ağrılı bir dönemdir. Özellikle ergenlik döneminde görülen bun rahatsızlık ileriki yaşlarda da görülebilir. Rahim tarafından salgılanan prostoglandinin aşırı salgılanması ve buna karşı oluşan hassasiyet ile ortaya çıkan bir durumdur. Ayrıca bu duruma, miyom, endometriozis ve adezyonlar da sebep olmaktadır.
l Endometriozis; rahim içi zar tabakası olan endometriumun, vücudun başka bölgelerinde yerleşip büyümesi ile oluşur. Yumurtalık yüzeyine yerleşirse çikolata kistleri oluşur. Mesane, bağırsak ve karın duvarına yerleşerek de ağrı ve kanama yapar. Bu hastalık kısırlığa da sebep olabilir. Bu hastalığın belirtileri arasında, regl döneminde kasık ağrısı, ilişki sırasında ağrı, bağırsak hareketlerinde ağrı olması ve adetten önce lekelenmeler görülür.
l Miyom; özellikle 40 yaş üzerinde görülen iyi huylu rahim kası tümörleridir. Çoğu zaman bulgu vermeyen bu tümörler ultrason ile tespit edilir. Bu tümörler, rahim içindeki durumuna göre, aşırı kanamalar, sık idrara gitme isteği, kabızlık, kasık ağrıları ve gebelikte düşük gibi durumlara neden olur.
l Premenstrüel Sendrom; regl döneminin ikinci yarısında ortaya çıkan fiziksel ve davranışsal değişiklikler ile ortaya çıkan bir durumdur. Hastalığın belirtileri arasında, kabızlık, göğüslerde hassasiyet, ishal, iştah artışı, gece terlemeleri, duygusal tutarsızlık, alt karında şişlik, uyku bozuklukları, depresyon ve migren tipi baş ağrıları görülür. Regl bitişi ile bu bulgular kaybolur ve iki hafta sonra tekrar ortaya çıkar.
l Over Kistleri; kese tarzında, içi sıvı veya doku içerikleri dolu olan ve yumurtalıklarda gelişen yapılardır. Çoğu kez bulgu vermezler ve muayene sırasında saptanırlar. Belirtileri arasında, kasık ağrısı, regl düzensizlikleri, sık idrara gitme isteği, ara kanamalar, kasık ağrısı ve bağırsak hareketlerinde düzensizlikler gibi belirtiler görülür. Kistler büyüdükçe çeşitli sorunlara neden olacağından takip ve tedavisi yapılmalıdır.
l Polikistik Over Sendromu; düzensiz adet görememe ya da hiç adet görememe gibi durumlarla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genetik bir rahatsızlıktır. Belirtileri arasında, vücutta erkek tipi kıllanma, akne, erkek tipi saç dökülmesi, şeker metabolizmasında bozukluk, obezite gibi belirtiler görülür. İleri yaşlarda kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve diyabet gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabileceği için ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur.
l HPV Enfeksiyonu; cinsel ilişki yolu ile bulaşan bir rahatsızlıktır. Virüslerden bir grubu genital siğillere sebep olabileceği gibi bir kısmı da rahim ağzı kanserine neden olur. Bu hastalığın aşısı 2006 yılından beri kullanılmaktadır. Kadınların herhangi bir rahatsızlığı olmasa bile yılda bir kez muayene olması gerekir. 30 yaşın üzerindeki kadınların yılda bir defa smear test yaptırmaları gerekir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.