Kadın Doğum Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kadın Doğum Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Kadın üreme organları ile ilgili hastalıklara kadın hastalıkları, bu hastalıkları inceleyen bilim dalına da jinekoloji denir. Kadınlarda doğum ile ilgili bölüme de obstetrik yani doğum bilgisi adı verilir. Kadın hastalıkları ve doğum birbirinden ayrılamayan bir bütündür. Bu nedenle kadın doğum hastalıkları birlikte ele alınır ve bu işle uğraşan uzmana da kadın hastalıkları ve doğum uzmanı adı verilmektedir.

Kadın Doğum Hastalıkları Nelerdir?

Kadın üreme organlarında gelişen hastalıklar üç yönden önemlidir. Öncelikle kadın üreme organına yerleşmiş bir hastalık bir süre sonra diğer üreme organlarına ve daha sonra da vücudun diğer organlarına yayılır. Üreme organlarını etkileyen hastalıklar, bir süre sonra üreme işlevini aksatarak, kadının hamile kalmasına ve eğer hamile kalmışsa hamileliği sürdürmesine engel olurlar. Bu hastalıklar bazen bebeğe de zarar verebilir. Bu hastalıklar kadınların cinsel yaşamlarını etkileyerek psikolojik sorunlara yol açabilir. Kadınların yılda en az bir ya da iki kez bir kadın hastalıkları uzmanına başvurarak kontrollerini yaptırmaları gerekir. Bu, hem kendi sağlığı açısından hem eşi açısından hem de çocukları açısından çok önemlidir.

Kadın Doğum Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Kadın üreme organlarında ortaya çıkan hastalıkların belirtileri genellikle aynıdır. Kadın doğum hastalıkları belirtileri, ağrı, kanama, akıntı ve karın büyümesi olarak dört çeşittir. Bu belirtiler tek tek görülebileceği gibi bazen birkaçı bir arada da görülebilir. Hemen tüm kadın hastalıklarında bu belirtiler ortak olarak görülür. Kadın doğum uzmanı tarafından yapılan kontrollerde bu belirtilere neden olan faktörler ortaya çıkarılarak tedavi yöntemi uygulanır.

Kadın Doğum Hastalıklarının Tanısında Uygulanan Muayene Yöntemleri

Kadın hastalıklarının tanısında hekime yardımcı olan birtakım teknik yöntemler bulunmaktadır. Hekimler çıplak gözle göremedikleri şeyleri, mikroskobik inceleme veya röntgen ile görerek bunları kendi bilgileriyle değerlendirip bir teşhise varabilirler. Teknolojinin gelişmesi ile birçok hastalık artık önceden teşhis edilerek tedavisi yapılabilmektedir. Kadın doğum hastalıklarının teşhisi ilk olarak vajinal muayene ile yapılmaktadır. Hekim önce hastanın şikâyetlerini dinler ve daha sonra, hastanın vajinal muayenesini yapar. Rahim ağzı ve vajina da herhangi bir hastalık belirtisi olup olmadığını inceler. Daha sonra hekim elinin iki parmağını vajinanın içine sokar ve diğer eliyle karın bölgesini kontrol ederek miyom ve kist araştırması yapar. Bu muayeneler sonucu bulunan bulguların kesinleştirilmesi için başka muayene teknikleri de uygulanır. Smear testi ile vajina duvarından alınan salgılar mikroskop altında incelenerek kanser ya da hormonal durumlar hakkında bilgi sahibi olunur. Smear testi, özellikle rahim ağzı kanserinin erken teşhis ve tedavisi için çok önemli bir yöntemdir. Bu nedenle, kadınların yılda iki kez ya da en az bir kez bu testi yaptırması, kendi sağlığı açısından çok önemlidir. Bu test ülkemizde yaygın olarak yapılmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.