İskelet Sistemi Hastalıkları

İskelet sitemi, vücudun ayakta durmasını sağlayan bir bütündür. Bazı durumlarda, kemikleri ve eklemleri etkileyen olumsuz durumların ortaya çıkması, iskelet sistemi hastalıkları diye tanımlanan hastalıkları ortaya çıkarmaktadır.

İskelet Sistemi Hastalıkları

Kırıklar: İskelet sistemi hastalıklarının başında gelmektedir. Sert bir darbe sonucu iskelet sisteminde oluşan kırıklar, kemiklerin birleştirilmesi suretiyle tedavi edilir. Kırık şiddetinin fazla olduğu durumlarda, cerrahi operasyonla kırık kemikler birleştirilir.

Osteoporoz: Yaygın bir kemik hastalığıdır. Günümüzün önemli sağlık sorunlarından birisi olarak, çoğu kişide görülmektedir. İskelet sistemindeki proteinin azalmasına bağlı olarak, kemik kalitesinin bozulması ve kolay kırılabilir hale gelmesinden kaynaklanmaktadır. En çok hastaneye başvurulan iskelet sistemi hastalıklarındandır. Kemik kaybı riski yüksektir ve profesyonel tedavi gerekmektedir. Çeşitli ilaçlar ve kalsiyum ile protein ağırlıklı beslenme düzeniyle yavaşlatılabilir.

Eklem rahatsızlıkları: Burkulma ve çıkık gibi rahatsızlıklar, eklem hastalıkları grubundadır. Genelde travma veya sert darbeler sonucunda oluşur. Kişiye büyük acı verir.

İltihaplar: Bakteriyel bazı sebeplere bağlı olarak, kemik dokusunda iltihaplanma oluşabilir. Ağrı şeklinde kendini gösterir ve antibiyotik içerikli ilaçlarla tedavisi yapılır.

Tümör hastalıkları: Kemiklerde oluşan tümörler, iskelet sistemi hastalıklarından birisidir. Daha çok çocuklarda ya da ergenlik döneminde görülür. Sebepleri çeşitlidir, kemiğin dokusundan veya diğer organlardaki rahatsızlıklardan dolayı oluşabilir. Kemik kanseri olarak nitelendirilen hastalığın, iyi ve kötü huylu çeşitleri bulunur. Ciddiyeti de iyi ya da kötü huylu olmasına bağlı olarak değişmektedir. Hastalık teşhis edildikten sonra, önemine uygun bir tedavi planı çıkarılır ve tedavisine başlanır.

Artrit: Ayak, el veya diz kısımlarında iltihaplanma şeklinde ortaya çıkan ve halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen artrit, kemik hastalıklarından birisi olup, akupunktur başta olmak üzere çeşitli yöntemlerle tedavi edilir.

Artroz: Artrit hastalığının aksine, artroz hastalığında iltihaplanma yoktur ancak, kemiklerin büyük oranda hasar görmesi gibi bir durum vardır. Eklemlerin yıpranması, şiddetli ağrıya neden olur. Modern tıpta, artroz hastalığı için değişik tedavi seçenekleri mevcuttur.

Kireçlenme: Birçok kişi, kireçlenme sorunundan muzdariptir. Hormon dengesinin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan hastalık, daha çok orta yaşlı kadınlarda görülür.

Büyüme geriliği: Kas ve iskelet sistemi hastalıkları arasında, nadir görülse de en önemli olandır. Boyun gerektiği kadar uzamaması sonucunda cücelik olarak nitelendirilen hastalık, hormon veya metabolizma bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kişi, sağlıklı ve iri görünümlü olsa da, kemik yapısı zayıf ve hassastır.

İskelet sistemi hastalıkları, birbirinden farklı türü bulunan hastalıklardır ve vücudun ayakta durmasını sağlayan sistemi etkilediğinden oldukça önemlidir. Bu nedenle, kas ve eklem ağrısı çekenler, gereken teşhis ve tedavi için doktora başvurmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.